BİST100 endeksi dün  77.634 – 76.636 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.394 seviyesinde yüzde 0,37 değer kazancıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde yeni haftaya TL üzerindeki baskı artarak başladık. Kurda yeni tarihi zirve seviyeleri kaydedilirken, 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 17 baz puanlık bir artış kaydedildi. BİST100’de bankacılık ve sanayi sektörleri öncülüğünde  alıcılı bir görünüm sergilendi.  Dün açıklanan Kasım ayı sanayi üretimi verileri incelendiğinde Kasım ayında aylık bazda beklentilerin altında yüzde 0.0, yıllık bazda ise yine beklentilerin altında yüzde 2.7 artış gösterdi. Verinin alt kalemleri incelendiğinde ana sanayi grubu içerisinde aylık bazda en yüksek artışın dayanıklı tüketim malı grubunda yaşandığı görülürken en fazla düşüş ise dayanıksız tüketim mal grubunda yaşanmış. Ancak genel olarak tüketici güveni ve imalat güveni verilerinin ardından nihai yurtiçi tüketiminde beklenen talep düşüklüğünün üstüne bekleneni veremeyen sanayi üretimi verileri gelince büyümenin 4. çeyrekte azalabilme endişelerinin yanında resesyon tehlikesi kurlarda sert yükselişe sebep oldu. Bunun yanında başkanlık ve yeni anayasa tartışmalarının siyasi riskleri arttırması Türkiye’nin CDS puanlarında 15 baz puanlık artışla 285 seviyelerinin görülmesi kurdaki yükselişi destekleyen diğer bir unsur oldu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecek olup TL’deki dengelenme takip edilecektir.

Dün ABD tarafında veri akışı sakin geçerken ABD 10 yıllık devlet tahvil faizleri yüzde 2,37’lere kadar geri çekilme kaydederken dolar endeksinde de düşüş kaydedildi. ABD borsaları petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji sektörü hisseleri üzerine getirdiği satışlar öncülüğünde ve telekomünikasyon şirketleri hisseleriyle satıcılı seyretti.

Bugün de ABD’de veri akışı sakin geçecektir.

Dün Euro Bölgesi’nde Almanya’dan açıklanan sanayi üretimi verisi beklentilerin altında yüzde 0,4 gerçekleşirken ticaret dengesi ise 21.7 milyar euro ile beklentilerin üzerinde gelmiş oldu. Ticaret dengesinin alt kalemleri incelendiğinde ithalatın aylık bazda yüzde 3,5 ihracatın ise aylık bazda yüzde 3,9 olarak arttığı görüldü. İhracatın ithalattan daha fazla artış göstermesi ticaret dengesinde artışın yaşanmasının ana unsuru oldu. Euro Bölgesi’nde Sentix tüketici güveni ise beklentilerin üzerinde 18.2 puan açıklanırken geçen ay ki düşüşü telafi etmesinin ardından ekonomiye güven 2015 Ağustos ayından beri en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. Avrupa Borsaları da düşüş kaydeden petrol fiyatlarının etkisiyle enerji sektöründeki satışları finans sektörünün takip etmesiyle satıcılı görünüm sergiledi.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Aşağıda 76.800 desteğinin altında önce 75.850 ve arkasından 74.900 seviyesine kadar düşüşler yaşanabilir.

Yukarıda 77.500 seviyesinin kırılması halinde önce 78.400 ve ardından 79.000 seviyeleri test edilebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Aşağıda 94.000 desteğinin altında önce 93.100 ve arkasından 91.850 seviyesine kadar düşüşler olabilir.

Endekste yukarıda 95.600 direncinin kırılması önce 96.200 ve arkasından 97.400 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.