BİST100 endeksi dün 78.194 – 77.447 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.843 seviyesinde yüzde 0,26 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de veri akışının sakin geçtiği günde haftalık işsizlik başvuruları 259 bin ile piyasa beklentilerinin ve bir önceki hafta verisinin altında açıklandı. Enerji Bilgi İdaresi’nin açıkladığı haftalık ham petrol stok verileri bir önceki haftaya göre 14.513 milyon varil azalış gösterdi. Cushing Oklahoma toplam petrol stokları ise bir önceki haftaya göre 434 bin varil azalış göstererek toplam 63.433 milyon varil olarak açıklandı. ABD borsaları petrolde yaşanan yükseliş sonrası enerji sektörüne gelen alımlar ön planda olsa da, bilgi teknolojilerinin negatif seyretmesi endeksleri de aşağı çekti.

Bugün veri akışının sakin geçeceği ABD’de, Fed üyesi Rosengren’in konuşması takip edilecektir. Ayrıca Baker Hughes petrol sondaj kuyu sayıları verisi izleniyor olacak.

Euro Bölgesi’nde dün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası faiz kararı, varlık alım programı ve Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması ön plandaydı. AMB faizlerde ve varlık satın alım programında piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi. Kararın ardından konuşan Draghi bu toplantıda parasal genişlemenin uzatılmasını görüşmediklerini ve şimdilik ek teşvike ihtiyaç olmadığını açıklaması ön plandaydı. Ayrıca 2016 yılı büyüme beklentisi yukarı revize edilirken, 2017 ve 2018 büyüme beklentileri aşağı revize edildi. Avrupa borsalarında ise Draghi’nin nispeten şahin tonda değerlendirilen açıklamasının etkisiyle Avrupa borsaları negatif seyretti. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait Temmuz ayı ticaret dengesi verisi takip edilecektir. Beklentiler ticaret dengesi’nin 23.7 milyar euro fazla vermesi yönünde.

Yurtiçinde Temmuz ayına ait sanayi üretimi verisi aylık bazda yüzde 7, yıllık bazda ise yüzde 4.9 azalışla piyasa beklentilerinin bir hayli altında kaldı. Bu veriyle birlikte sanayi üretimi aylık bazda son 11 yılın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Ana sanayi gruplarına bakıldığında sanayi üretiminde en yüksek paya sahip olan imalat sektöründe görülen yüzde 7.7’lik daralmanın bu gerilemeye öncülük ettiği görülmekte. Temmuz ayında gerek uzun süren bayram tatilleri gerekse yurtiçinde yaşanan darbe girişimi, sanayi üzerinde etkisini sert şekilde göstermiş oldu. Beklentilerin altında kalan sanayi üretimi verileriyle BİST’te sanayi sektörü yüzde 0,77 kayıpla endeksi baskıladı.

Ülke risk primi olan CDS puanı 1 baz puan artarak 236 puana yükseldi.2 yıllık tahvil faizleri yüzde 8,88 seviyesinde yatay seyretti.

Bugün yurtiçinde Temmuz ayı cari denge ve  2016 yılı 2. çeyrek büyüme verileri takip edilecektir. Beklentiler Haziran ayında 4.94 milyar dolar açık veren cari dengenin Temmuz ayında 2.70 milyar dolar açık vermesi  yönünde. 2. çeyrek büyüme verisinin yıllık bazda yüzde 3,7, çeyreklik bazda da yüzde 0,5 artış göstermesi öngörülüyor. Verinin beklentileri karşılayamaması TL cinsi varlıkları negatif etkileyebilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan BİST100’de 78.500 seviyesini aşması halinde 79.300  ve ardından 81.100 seviyeleri izlenebilir.

Aşağıda ise günlük bazda 200 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği 76.900 seviyesi aşağısında 75.800 desteğinin altına gevşemesi halinde 74.200 seviyeleri takip edilebilir.