BİST100 endeksi Cuma günü 77.150 – 76.145 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.106 seviyesinde yüzde 0,94 değer kazancıyla tamamladı.

Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakin geçerken, TL üzerindeki baskı devam etti. TL dolar karşısında gelişen ülkeler arasında en çok değer kaybeden para birim olarak ilk sıralarda yer aldı. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 2 baz puanlık geri çekilme görülürken, BİST100 de küresel piyasalarda etkili olan pozitif havaya paralel pozitif kapanış gerçekleşti.

Bugün yurtiçinde Kasım ayına ilişkin Sanayi Üretim oranı verisi takip edilecek olup beklentiler Sanayi Üretiminin aylık bazda yüzde 0.8, yıllık bazda yüzde 3.6 gelmesi yönünde. Açıklanacak Sanayi Üretimi verisinin beklentilerin altında kalması durumunda yurtiçi üretimin azalışa işaret etmesi ekonominin daha fazla zayıflayabileceğinin işareti olarak görülebilir.

ABD tarafına baktığımızda Cuma günü tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında gelerek 156 bin olarak açıklandı. Verinin beklentileri karşılayamamasına rağmen saatlik ortalama kazançların beklentilerden fazla artması ve işsizlik oranının beklentilere paralel açıklanması istihdam yapısına olan güveni tazeledi. Gelen olumlu verilerin ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.60 primlenerek 2,41 seviyelerine kadar yükselme kaydetti. Dolar endeksindeki toparlanmayla beraber altın fiyatları baskılanırken dolar çaprazlarında sert hareketler görüldü. Küresel olarak doların değer kazanımı devam etti.

ABD borsaları bilgi teknolojileri şirketleri öncülüğünde alıcılı seyretti.

Bugün ABD’de Bugün ABD’de Fed Üyesi Rosengren’in konuşması takip edilecek.Cuma Euro Bölgesi’nde Kasım ayına ilişkin perakende satışlar verisi takip edildi. Aylık bazda beklentilere paralel gelen perakende satışlar yıllık bazda yüzde 2.3 olarak beklentilerden yüksek açıklandı. Almanya’dan açıklanan perakende satışların aylık bazda düşüş göstermesine karşın yıllık bazda artması ise karışık bir görünüm sergiledi. Geçen hafta açıklanan TÜFE’den sonra ÜFE’nin de yıllık bazda artış göstermesi Euro bölgesindeki enflasyon beklentilerindeki artışla, Avrupa borsalarında alıcılı görünüm gözlemlendi.

Avrupa borsaları gayrimenkul ve bilgi teknolojileri şirketleri öncülüğünde pozitif bir görünüm sergiledi.

Bugün Euro bölgesinde Almanya’ya ait sanayi üretimi ve ticaret dengesi, Euro bölgesi işsizlik oranı ve sentix tüketici güveni takip edilecek.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endeks 78.150 seviyesini kıramayınca düşüş eğilimi hızlandı. Aşağıda 76.000 desteğinin altında önce 74.900 ve arkasından 73.500 seviyesine kadar düşüşler yaşanabilir.

Yukarıda 77.000 seviyesinin kırılması halinde önce 77.700 ve ardından 78.400 seviyeleri test edilebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endeks 95.600 seviyesini kıramayınca aşağı yönlü hareketler hızlandı. Aşağıda 93.200 desteğinin altında önce 92.400 ve arkasından 91.850 seviyesine kadar düşüşler olabilir.

Endekste yukarıda 94.500 direncinin kırılması önce 95.400 ve arkasından 96.200 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.