BİST100 endeksi dün 76.123 – 75.194 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.030 seviyesinde yüzde 0,79 değer kazancıyla tamamlandı.

Yurtiçine bakıldığında bir önceki gün başlayan TL cinsi varlıklardaki değer kazanımlarının dün de devam ettiği takip edildi. Dolar/TL’de dün gün içerisinde 3,38 seviyelerine doğru geri çekilme kaydedilirken, 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 16 baz puan geri çekilme TL cinsi varlıklardaki değer kazanımlarını destekler nitelikteydi. BİST100’e baktığımızda yüzde 0,79 ile TL’deki değerlenme ve küresel piyasalardaki pozitif havanın etkisiyle alıcılı bir görünüm sergiledi. Dolar karşısında değer kazanımı yaşayan gelişen ülke para birimleri arasında TL yüzde 1,32 ile ilk sırada yer almaya devam etti. Yurtiçine 2 gündür para girişlerinin devam etmesi ve alınan önlemler çerçevesinde TL cinsi varlıklarda toparlanma devam ediyor.

Bugün yurtiçinde Ekim ayı sanayi üretimi verisi takip ediliyor olacak. Beklentiler sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 4.0, yıllık bazda yüzde 1.5 artış göstermesi yönünde. Büyümenin  öncü göstergelerinden kabul edilen sanayi üretimi verisinde aşağı yönlü baskı kuvvetli olabilir. Son aylarda işsizlik tarafında görülen artışın yanı sıra imalat sektöründe görülen daralmanın etkisiyle sanayi çarklar yavaşlayabilir.

Ayrıca geçtiğimiz hafta gerçekleşen EKK(Ekonomi Koordinasyon Kurulu) toplantı kararları izleniyor olacak. Toplantı kararlarından gelebilecek olumlu mesajlar TL cinsi varlıklar üzerinde pozitif havayı destekleyebilir.

Euro Bölgesi’nde bugün Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı ve Başkan Draghi’nin konuşmaları takip edilecektir. Avrupa Merkez Bankası’nın faizlerde ve parasal genişlemede herhangi bir değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Draghi’nin büyüme, enflasyon ve faiz görünümüne ilişkin yapacağı konuşma hem borsalar tarafında hem de euro çaprazlarında volatiliteyi yükseltecektir. Draghi büyümenin toparlandığını ve enflasyonist baskının yukarı yönde arttığını söylemesi halinde euro da değer kazanımları artabilecekken büyümenin yavaşladığı ve halen enflasyonda aşağı yönlü baskının devam ettiğini söylerse euro da değer kayıpları yaşanabilir. İtalya Başbakanı Renzi dün gece attığı tweette bütçe yasasının onaylandığını ve istifa ettiğini açıkladı. Avrupa borsaları dün İtalya referandumu öncesi küresel borsalarda aşağı yönlü baskı mevuttu. Referandum sonrasında ise yaşanan rahatlamayla birlikte Avrupa endekslerinde başlayan yükselişin devamını izliyoruz. Avrupa borsaları hammadde üretici hisseleri ve bankacılık sektörüne gelen alımlarla yükseliş kaydetti.

Dün ABD’de veri akışı sakin olup, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yüzde 2,34’lere doğru geri çekilmeler izlendi. Dolar endeksinde ise 100,00 seviyesine doğru gerilemeler kaydedildi. Dolar gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı gün genelinde zayıf bir performans sergiledi. ABD borsaları da küresel görünüme ayak uydurarak günü pozitif kapattı.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak endekste 76,150 direncinin aşılması durumunda önce 77.100 ve ardından 77.600 seviyeleri test edilebilir.

Aşağıda ise 75.200 desteğinin kırılması halinde önce 74.000 ve arkasından 73.000 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste gelen alımlarla kritik bir direnç noktası olan 93,500 seviyesine kadar yükselişler yaşandı. 93,500 desteğinin kırılması alış eğilimi artacakken önce 95.000 ve arkasından 95.800 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.

Aşağıda ise 92.400 desteğinin altında önce saatlik bazda 50 ve 100 birimlik hareketli ortalamaların geçtiği 91.500 ve arkasından 90.150 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir.