BİST 100 endeksi dün 78.293 – 77.476 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.643 seviyesinde yüzde 0,45 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de veri akışının sakin geçtiği günde Fed’in Bej kitap raporu takip edildi. Rapora göre bir çok FED bölgesi ABD ekonomisinin ılımlı büyümenin devam edeceği ve istihdam piyasasının güçlü görünüşünü koruduğu görüşünde. Buna karşılık bir önceki rapora göre tüketici harcamalarında değişim olmadığı ifade edildi. Raporun piyasalarda volatilite yaratmadığı görüldü. ABD borsaları yataya yakın negatif bir kapanış gerçekleştirdi. Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları ve Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı haftalık ham petrol stok verileri takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün Temmuz ayına ait Almanya sanayi üretimi verileri aylık bazda yüzde 1.5, yıllık bazda da yüzde 1.2 azalarak beklentilerin altında açıklandı. Temmuz ayı sanayi üretimi son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. İngiltere’den açıklanan sanayi üretimi beklentilerin üzerinde aylık bazda yüzde 0.1, yıllık bazda yüzde 2.1 artış gösterirken, imalat üretimi beklentileri karşılayamayarak aylık bazda yüzde 0.9 gerileme ve yüzde 0.8 artış gösterdi. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney  yaptığı konuşmada İngiltere Merkez Bankası’nın hamleleri sayesinde resesyon riskinin uzaklaştığını ve teşvik kararından dolayı rahat olduklarını belirtti. Avrupa borsalarında perakende sektörü öncülüğünde alıcılı bir görünüm hakimdi. Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası faiz kararı, varlık alım programı ve Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması ön planda olacak. Piyasalarda faiz kararına ve varlık alım programına dair bir beklenti bulunmazken, Draghi’nin açıklamaları piyasalarda volatilite yaratabilir.

Yurtiçinde veri akışının sakin geçtiği günde 2 yıllık gösterge tahvil faizinde yatay bir görünüm mevcuttu. Haftanın ilk iki işlem gününde yüzde 1.4 oranında değer kazanan BİST100 endeksi dün gelen kâr satışlarının etkisiyle günü 0.45 değer kaybıyla tamamladı. Dolar/TL paritesinde Salı günü etkili olan sert düşüşün ardından dün tepki alımları görüldü. Bugün yurtiçinde Temmuz ayına ait sanayi üretimi verisi açıklanacak. Temmuz ayında sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 1 azalış göstermesi bekleniyor.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan BİST100’de 78.500 seviyesini aşması halinde 79.300  ve ardından 81.100 seviyeleri izlenebilir.

Aşağıda ise günlük bazda 200 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği 76.900 seviyesi aşağısında 75.800 desteğinin altına gevşemesi halinde 74.200 seviyeleri takip edilebilir.