BİST100 endeksi Pazartesi günü Ramazan Bayramı arife günü  sebebiyle yarım gün işlem gördü ve 78.387–78.000 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü en yüksek seviyesi olan 78.387’de yüzde 0.56 değer kazancıyla tamamladı.

Dün ABD tarafında haftalık işsizlik başvuruları 254 bine azalış göstererek beklentilerden olumlu gerçekleşti. Özel sektöre ait ADP tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde 172 bin olarak gerçekleşirken bir önceki aya ait veri 173 binden 168 bine revize edildi. ABD borsaları dünü satıcılı bir seyirle tamamladı. Genel olarak Enerji, Telekomünikasyon ve Kamu Hizmetleri Dağıtımı şirketlerinin satıcılı seyre neden olduğunu gördük.

Bugün ABD’de Haziran ayına ait istihdam verileri takip edilecektir. Enflasyonun tetikleyicilerinden olan ortalama saatlik kazançlar verisi önemle takip edilecektir. Beklentiler aylık bazda yüzde 0.2 yıllık bazda yüzde 2.7 artış göstermesi yönünde. Tarım dışım istihdam verisi bu ay 138 bin beklenirken, işsizlik oranı yüzde 4.8 açıklanması yönünde. Bu ay beklentilerin üzerinde gelebilecek istihdam verileri doların güç kanmasını sağlayabilir.

Euro Bölgesi’nde dün Almanya’dan sanayi üretimi beklentilerin altında yüzde 1,3 gerileme kaydetti. Avrupa borsaları Telekomünikasyon, Bilişim Teknoloji ve Kamu Hizmetleri Dağıtımı şirketleri öncülüğünde dünü alıcılı geçirdi. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya ticaret dengesi ve cari denge verileri takip edilecektir.

Yurtiçinde Bayram tatili nedeniyle takip edilecek bir veri akışımız bulunmuyordu. Haftanın ilk işlem gününde Haziran ayına ait enflasyon verilerini takip ettik. Enflasyon Haziran ayında aylık bazda yüzde 0,47 artış gösterirken, yıllık bazda yüzde  7,64 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon; ilgili dönemde yıllık bazda yüzde 8,67 artış gösterdi. Manşet enflasyon aylık ve yıllık bazda piyasa beklentilerini aşarken, çekirdek enflasyon ise beklentilerin altında açıklandı. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde yüzde 0.59’luk artış veri sonrası kurlardaki değer kayıplarını destekler nitelikteydi. Bugün yurtiçinde veri akışımız sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste yükselişlerin devam etmesi durumunda 78.900 seviyesinin ardından 79.350 ve 80.000 dirençleri izlenecektir. Endekste görülebilecek satışlarda 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 77.350 aşağısında 20 günlük hareketli ortalamanın desteklediği nokta olan 76.900 ve ardından 76.300 destekleri takip edilecektir.