BİST100 endeksi dün 78.605 – 77.824 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.894 seviyesinde yüzde 0.05 değer kazancıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde kritik bir veri akışı bulunmazken, yurtiçi piyasaların satıcılı görünümün ağırlıkta olduğu küresel piyasalardan pozitif ayrıştığı görüldü. Yukarı gapli açılan BİST 100 endeksi ilk seansta  gösterdiği alıcılı seyri ikinci seansta sürdüremese de günü elektrik ve iletişim sektörü hisseleri öncülüğünde yüzde 0.05 değer kazancıyla tamamladı.  Kur tarafında  iki gün boyunca test edilen 3.0650 seviyesinin  aşılamaması, kâr realizasyonlarını beraberinde getirdi. 2 yıllık gösterge tahvil faizi 5 baz puan düşerken, ülke CDS puanı değişiklik göstermedi. Bugün yurtiçinde sakin bir veri akışı olacaktır. Gün içinde açıklanacak ABD istihdam piyasası verilerinin küresel piyasalarda olduğu gibi yurtiçi piyasalarda da volatilite yaratması bekleniyor.

Veri akışı olarak sakin bir gün geçiren ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları 249 bin ile Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bununla birlikte FED’in faiz artırım beklentilerinde artış görülürken, dolar endeksi yükselişini 4. günde de sürdürdü.

Bugün açıklanacak istihdam verileri öncesinde ABD borsaları karışık bir görünümle günü sonlandırdı. Diğer yandan ABD 10 yıllık tahvilleri dün yükselişini devam ettirse de yeni günde kâr satışlarının başladığı görülüyor. Yoğun bir veri akışına sahip olan ABD’de istihdam piyasasına ait veriler ABD borsalarında volatiliteye neden olabilir.

Dün Euro Bölgesi’nde açıklanan Almanya’ya ait fabrika siparişleri beklentilerin üzerinde geldi. Verinin pozitif etkisi Avrupa piyasalarında kısa süreli olurken, gün içinde gayrimenkul, telekomünikasyon, bilişim teknolojileri ve kamu hizmeti dağıtım sektörü hisseleri öncülüğünde satıcılı bir görünüm hakim oldu. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait sanayi üretimi ile İngiltere’den sanayi üretimi, imalat üretimi ve Ağustos ayına ait ticaret dengesi açıklanacak. Gün içinde küresel piyasalarda ABD verilerinin daha önemli kabul edilmesi yüzünden açıklanacak verilerden sonra sınırlı  hareketlilik görülebilir.

8 gündür dolar karşısında  değer kaybeden Yen’in bugün değer kayıplarını sınırlanması, hafta genelinde pozitif seyreden Asya borsalarında kâr satışlarına neden oluyor. Diğer yandan, ABD vadelileri de negatif  seyrediyor.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endeks 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor. 200 günlük hareketli ortalamanın desteklediği seviye olan 77.200’ün kırılması durumunda 76.000 ve bu seviyenin altında 74.700 seviyesi görülebilir.

Endekste yukarıda ise 78.400 direnci üzerinde gelecek olası kapanışlarda 79.600 seviyesi hedeflenebilir.