BİST100 endeksi dün 74.169 – 73.014 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 73.599 seviyesinde yüzde 0,28 değer kaybıyla tamamladı.

Yurtiçine bakıldığında haftanın ilk işlem gününde Kasım ayına ilişkin enflasyon verisi aylık bazda 0.52 , yıllık bazda  ise yüzde 7.00 artışla piyasa beklentilerinin altında gerçekleşerek olumlu algılandı. Kasım ayı enflasyonunda  giyim ve ayakkabı aylık bazda en artış gösteren kalem olurken, gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarındaki geri çekilmenin enflasyonun düşük seyretmesinde etkili olduğu görülmekte. Çekirdek enflasyonda ise Şubat ayından itibaren etkili olan düşüş eğilimi hala devam ediyor. Kasım ayında enflasyonun beklentilerden olumlu gelmesine rağmen  fiyatlamalarda hareket yaratmadığı görülürken, kurda geçtiğimiz hafta mevcut olan alıcılı görünüm dün de devam etti. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 17 baz puan yükseliş kaydedilirken yüzde 11 seviyesine ulaşıldı. BİST100’de ise küresel piyasalardaki pozitif görünüme paralel yüzde 0.28 oranında alıcılı kapanış gerçekleşti. Gelişen ülke para birimleri dolar karşısında ağırlıklı olarak değer kaybı yaşarken Türk Lirası bu görünüme ayak uydurdu.

Bugün TCMB, 2017 yılana ilişkin para ve kur politikası başlıklı basın toplantısı gerçekleştirecek. Bu toplantıda Merkez Bankası’nın öngörüleri piyasalar açısından oldukça dikkat çekici olacaktır. Açıklamalar sonrası piyasalarda volatilite yaşanabilir.

Dün İtalya’da gerçekleşen referandum sonrası  Avrupa borsaları güne pozitif bir başlangıç yapmıştı. Gün içerisinde ise borsalarda çok fazla hareket gözlemlenmedi. Avrupa borsaları hammadde üreticileri ve sanayi sektörü hisseleri öncülüğünde yükseliş yaşadı. İtalya’da Başbakan Renzi istifasını açıklarken bütçe görüşmeleri sebebiyle istifanın Cuma günü sonrasına kalması beklenmekte. Euro Bölgesi’nde bugün 2016 yılı 3. çeyreğe ilişkin nihai büyüme verisi takip edilecek. Özellikle enflasyon tarafında net toparlanma görülen Euro Bölgesi’nde büyümede beklenen canlanmanın işaretleri aranacak.

ABD tarafında benzer bir görüntüyle borsalarda alıcılı bir görünüm hakimken ABD 10 yıllıklarının seyri küresel piyasalarda volatilitenin artmasına neden olmakta. İç tüketime dayalı ABD ekonomisinde kişisel giderlerde azalma sonrası bugün  açıklanacak çekirdek dayanıklı mal siparişleri tüketim tarafında belirleyici olabilecekken hem büyüme hem enflasyon tarafına yansımalarını takip edeceğiz.  ABD borsaları gelecek çekirdek dayanıklı mal siparişleri çerçevesinde şekillenebilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak endekste 74.300 direncinin aşılması durumunda önce 75.350 ve ardından 75.850 seviyeleri test edilebilir.

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyretmeye devam ettiği BİST 100 endeksinde 72.400 desteğinin kırılması halinde önce 71.800 ve arkasından en son yükseliş trendinin başladığı nokta olan 70.500 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste aşağı yönlü yapı devam ederken 89.000 desteğinin kırılması halinde önce 88.200 ve arkasından 86.800 desteğine kadar düşüşler görülebilir.

Yukarıda ise önce 90.800 direncinin kırılması halinde önce 91.800 ve arkasından 92.800 seviyeleri  test edilebilir.