BİST100 endeksi dün 77.970 – 76.484 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.853 seviyesinde yüzde 1.03 değer kazancıyla tamamladı.

Yurtiçinde kritik bir veri akışı bulunmazken, faiz artırım beklentilerinin artmasıyla güçlenen dolar ile kur tarafındaki yükseliş devam etti. Yurtiçi piyasalar, kurdaki yukarı yönlü hareketliliğin etkisiyle günü pozitif tamamladı. 

MSCI Gelişmekte olan ülkeler endeksine paralel gün içerisinde alıcılı seyreden BİST100 endeksi günü yüzde 1.03 değer kazancıyla tamamlarken turizm sektörüne ait hisseler negatif ayrışma gösterdi. 2 yıllık gösterge tahvil faizi 3 baz puan yükselirken, ülke CDS puanı yatay bir seyir takip etti. Bugün yurtiçinde sakin bir veri akışı olacaktır.

ABD’de dün ADP tarafından açıklanan Eylül ayına ait özel sektör istihdam rakamları beklentinin altında artış gösterdi. ABD borsaları, bir önceki günkü negatif görünümünün ardından günü pozitif tamamladı. Haftalık olarak açıklanan resmi petrol stok rakamlarının  düşüşünü üst üste 5. haftaya taşıması, enerji  sektörüne ait hisselerde ralliye neden olurken, ABD borsalarını yukarı taşıdı.  Kapanışta bakıldığında ABD borsalarında pozitif  görünümünü sürdürdüğü ve bu görünüme bankacılık, hammadde, sanayi ve enerji hisselerinin öncülük ettiği görüldü. Bununla  birlikte ABD 10 yıllık tahvillerindeki yükseliş devam ederken kapanışta yüzde 0.44 yükseliş gösterdi. ABD’de bugün açıklanacak haftalık işsizlik başvurularının  küresel piyasalar için etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz.

Dün Euro Bölgesi’nde açıklanan Almanya’ya ve Euro Bölgesi’ne ait hizmet PMI verileri beklentilerin üzerinde geldi. Avrupa borsaları gün içinde olumlu gelen bu verilerden çok Avrupa Merkez Bankası’nın  tahvil alım programını sonlandıracağına yönelik spekülasyonları değerlendirdi ve bu durum piyasalarda satışlara  neden oldu. Küresel piyasalardaki pozitif görünümden ayrışan Avrupa borsaları günü gayrimenkul, tüketim şirketleri ve kamu hizmeti dağıtım sektörüne ait hisseler öncülüğünde kayıpla sonlandırdı. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait fabrika siparişleri açıklanacak. Euro Bölgesi’nin lokomotif ekonomisinden gelecek veri sonrası sınırlı  hareketlilik görülebilir.

Sakin bir veri akışı olan Asya seansında Asya borsalarındaki pozitif görünüm devam ediyor. Diğer yandan, ABD vadelileri ise negatif görünümünü korudu.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste bir önceki günkü satıcılı görünümün ardından başlayan alımlar ikinci seansta hız kazanarak günü yüzde 1.04 alımla sonlandırmaya neden oldu. Günlük bazda 20 ve 50 birimlik hareketli ortalamaların üzerinde fiyatlanan endekste alımların devam etmesi halinde 79.300 direnci test edilebilir. Bu seviyenin aşılırsa kritik 80.000 direnci takip edilebilir.

Endekste satışların hız kazanması durumunda ise ilk aşamada günlük bazda 50 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği 76.850 desteği test edilebilir. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda 74.700 ve ardından 74.000 seviyeleri hedeflenebilir.