BİST100 endeksi dün 76.808 – 75.656 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.143 seviyesinde yüzde 0,32 değer kazancıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde veri akışı sakin geçerken, FED tutanaklarının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi ve dolar endeksindeki geri çekilmeyle BİST100 güne pozitif bir başlangıç yaparken TL’deki değer kayıplarının etkisiyle kazançlarının bir kısmını geri verdi. Dün kurda 3,6398 ile tarihi zirve seviyesi kaydedilirken, BİST100 endeksi  günü  0,32  yükselişle pozitif kapatırken 3 gündür  süren üst üste değer kaybedişini durdurmuş oldu. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 17 baz puan yükseliş kaydedilmesi TL cinsi varlıklardaki değer kayıplarını destekler nitelikteydi. Küresel piyasalardan negatif ayrışan yurtiçinde dün gelişmekte olan ülkeler içerisinde en çok değer kaybeden para birimi Türk lirası oldu.

Haftanın son işlem gününde de veri akışı sakin geçecek olup ABD verilerinin iç piyasaya etkileri takip edilecektir.

Dün ABD’de özel sektöre ait ADP tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında gelerek 153 bin olarak beklentilerin altında  açıklandı.

Aralık ayına ilişkin hizmet PMI ve ISM imalat dışı PMI verileri takip edildi. Büyümenin öncül göstergelerinden olan Aralık ayına ilişkin hizmet PMI verileri beklentilerin üzerinde artış kaydetti. ABD’de son zamanlarda büyüme cephesinde kötü gelen verilerin ardından Salı günü açıklanan imalat PMI ve ISM imalat PMI verilerindeki güçlü görünüm de büyümeye dair endişeleri azaltmıştı.

ABD borsaları finans ve enerji sektörüne gelen satımlarla günü negatif kapattı.

Bugün ABD’de Kasım ayına ait ticaret dengesini, enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiğimiz saatlik ortalama kazançlar verisi, tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranı takip edilecek . Gelecek olan verilerin FED’in 2017’ye ilişkin uygulayacağı politikalarına yön verecek olması sebebiyle önemi artmakta. Beklentilerden iyi gelen veriler dolar endeksine değer kazanımı yaratabilecekken dolar çaprazlarında sert hareketler gözlemlenebilir. Verinin beklentilerin altında kalması halinde dolar küresel olarak  değer kaybetmeye devam edebilir. Özellikle bu noktada tüketimi yakından etkileyecek enflasyon tarafında belirleyici göstergelerden biri olacak ortalama saatlik kazançlar belirleyici olabilir.

Dün Euro Bölgesi’nde Kasım ayına ilişkin ÜFE verisi takip edildi. Aylık bazda yüzde 0,3 açıklanan ÜFE beklentilere paralel gerçekleşirken yıllık bazda yüzde 0,1 açıklanarak beklentilerden yüksek açıklandı. Çarşamba günü açıklanan TÜFE den sonra ÜFE’nin de yıllık bazda artış göstermesi Euro bölgesindeki enflasyon beklentilerindeki toparlanmaya dikkat çekti. Olumlu gelen veri sonrası Avrupa Borsaları pozitif bir görünüm sergiledi.

Dün Avrupa Borsaları telekomünikasyon sektörü şirketleri öncülüğünde alıcılı bir görünüm sergiledi.

Avrupa borsaları

Bugün Euro Bölgesi’nde Kasım ayına ilişkin perakende satışlar verisi izleniyor olacak. Ayrıca Almanya’ya ait Kasım ayı fabrika siparişleri ve perakende satışlar verileri de takip edilecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

BİST100 endeksi 2016 yılını çok kritik bir noktada kapattığını ve endeksin 78.150 seviyesinin üstünde tutunup tutunamaması 2017 yılı için belirleyici olabileceğini söylemiştik. Endeks 78.150 seviyesini kıramayınca düşüş eğilimi hızlandı. Aşağıda 76.000 desteğinin altında önce 74.900 ve arkasından 73.500 seviyesine kadar düşüşler yaşanabilir.

Yukarıda 77.000 seviyesinin kırılması halinde önce 77.850 ve ardından 78.400 seviyeleri test edilebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

VIOP 2016 yılını çok kritik bir noktada kapattığını ve endeksin 95.650 seviyesinin üstünde tutunup tutunamaması 2017 yılı için belirleyici olabileceğini tekrar belirtmekte fayda var. Endeks 95.600 seviyesini kıramayınca aşağı yönlü hareketler hızlandı. Aşağıda 93.200 desteğinin altında önce 92.400 ve arkasından 91.850 seviyesine kadar düşüşler olabilir.

Endekste yukarıda 94.500 direncinin kırılması önce 95.400 ve arkasından 96.200 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.