BİST 100 endeksi dün 73.545- 71.792 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 73.390 seviyesinde yüzde 1.20 değer kazancıyla tamamladı.

Geçen haftanın son işlem gününde yurtiçinde sabah saatlerinde TL tarafında devam eden değer kayıplarıyla kurlarda yeni tarihi zirve görülürken 2 yıllık gösterge tahvil faizlerinde ise yükseliş devam etti. BİST100 endeksi sabah saatlerinde satıcılı görünümünü öğleden sonra pozitife bırakarak günü alıcılı tamamladı. Gözler akşam saatlerinde yapılacak olan Ekonomi Koordinasyon Kuruluna çevrilmişti. Ekonomi Koordinasyon Kurulu alınan kararların Perşembe günü piyasa ile paylaşılacağını duyurdu.

Bugün yurtiçinde enflasyon verileri takip edilecek. TÜFE verileri yıllık bazda yüzde7,40 beklenirken aylık bazda beklenti ise 0,89 düzeyinde oluşmakta. Çekirdek TÜFE’de ise beklenti yüzde 7,11 düzeyinde. TCMB geçen hafta yayınladığı son faiz toplantısına ilişkin Para Politikası Kurulu toplantı tutanaklarında son günlerde yapılan ÖTV artışlarının ve döviz kuru hareketlerinin enflasyon tarafında yukarı yönlü risk oluşturduğunu söylerken büyüme tarafının ise 3. çeyrekte zayıflayabileceğini işaret etmişti. Enflasyonda beklentiler yıllık bazda yüzde 7.40 düzeyinde iken enflasyonun beklentilerin üzerinde gelme ihtimalini yüksek bulmaktayız. Hem petrol fiyatlarındaki yükseliş hem son yapılan zamların etkisi hem de döviz kurunun birikimli etkileri enflasyonu yükseltecek ana nedenler olarak sıralayabiliriz. Enflasyonda ki artış sonrası TL cinsi varlıklarda değer kayıpları hızlanabilir. Gıda fiyatlarında beklenen düşüş ise enflasyonu sınırlayabilir

Cuma günü tarım dışı istihdam verisi beklentiler düzeyinde gerçekleşirken istihdamda yaşanan aşırı toparlanmayla birlikte işsizlik oranları yüzde 4,9’dan yüzde 4,6’ya geriledi. Ortalama saatlik kazanç dediğimiz reel ücret artışlarının yıllık bazda yüzde 2,5’a gerilemesi tüketimde yaşanacak bir bozulmayla birlikte enflasyonist baskılarda azalma yaratabileceği beklentilerini doğurdu. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen gerileme dolar endeksinde satışları hızlandırırken dolarda küresel bağlamda değer kayıpları görüldü. ABD borsaları Cuma günü finans sektörüne gelen satışlara karşılık gayrimenkul sektörüne gelen alımlarla dengelenerek karışık kapattı.

Hafta sonu İtalya’da yapılan referandumda hayır diyenler zaferle ayrıldı. Renzi demokrasiye inandığını ve bu sebeple kaybettiğini kabul ederek istifa edeceğini söyledi. Avrupa borsaları İtalya’da yapılacak referandum öncesi finans ve telekomünikasyon şirketlerine gelen satışlar öncülüğünde düştü. Bugün Avrupa borsalarının satış baskısı ile açılması bekleniyor.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak endekste 74.300 direncinin aşılması durumunda önce 75.350 ve ardından 75.850 seviyeleri test edilebilir.

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyretmeye devam ettiği BİST 100 endeksinde 72.400 desteğinin kırılması halinde önce 71.800 ve arkasından en son yükseliş trendinin başladığı nokta olan 70.500 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste aşağı yönlü yapı devam ederken 89.000 desteğinin kırılması halinde önce 88.200 ve arkasından 86.800 desteğine kadar düşüşler görülebilir.

Yukarıda ise önce 90.800 direncinin kırılması halinde önce 91.800 ve arkasından 92.800 seviyeleri  test edilebilir.