BİST100 endeksi dün 77.542 – 76.899 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.057 seviyesinde yüzde 0.22 değer kaybıyla tamamladı.

Salı günü ABD tarafında piyasaları harekete geçirecek bir veri akışı bulunmazken, FED yetkililerinden gelen ve faiz artırım beklentilerini canlandıran açıklamalar sonrası ABD 10 yıllık tahvillerinde sert yükseliş görüldü ve devamında dolar endeksi 96 seviyesinin üzerine yükseldi. Bu duruma paralel FED’e ilişkin faiz artırım beklentileri yükselişe geçti. ABD borsalarında haftanın ilk günü başlayan negatif görünüm devam ederken, hammadde, telekomünikasyon, kamu hizmeti dağıtım ve gayrimenkul sektörüne ait hisseler satışlara öncülük etti. Sektörüler içinde bankacılık sektörüne ait hisselerin pozitif ayrıştığı görüldü. ABD’de bugün veri akışı oldukça yoğun. İlk etapta ADP tarım dışı istihdam verisi, daha sonrasında ise  Eylül ayına ait  ISM hizmet PMI verisi, dayanıklı mal siparişleri ve fabrika siparişleri açıklanacak. ABD ekonomisi açısından önem taşıyan bu verilerden sonra FED faiz artırımına ilişkin beklentilerde görülecek  değişiklik piyasa hareketliliğine sebep olabilir.

Dün Euro Bölgesi’nde ÜFE aylık bazda yüzde 0.2 ile beklentilerin üzerinde gerileme gösterirken, yıllık bazda yüzde 2.1  ile öngörülenden daha az düşüş gösterdi. Açıklanan veri, piyasalarda hareketliliğe neden olmadı. Avrupa borsaları günü pozitif sonlandırırken, otomotiv, hammadde, enerji ve tüketim şirketlerine ait hisseler alıcılı görünüme öncülük etti. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya ve Euro Bölgesi’nin Eylül ayına ait hizmet PMI ile Euro Bölgesi’ne ait perakende satışlar takip edilecek. Açıklanacak verilerin piyasalarda volatilite yaratmasını beklemiyoruz.

Asya seansında açıklanan Eylül ayına ilişkin Nikkei hizmet PMI verisi  48.2 puan ile Nisan 2014’ten bu yana en düşük seviyesine gerilemesine rağmen Asya borsalarındaki pozitif görünüm devam ediyor. Diğer yandan, ABD vadelileri borsalara paralel negatif seyir izliyor.

Yurtiçinde kritik bir veri akışı bulunmazken, Başbakan Binali Yıldırım tarafından 2016 – 2019 Orta Vadeli Programı (OVP) açıklandı. Programda küresel bazda oluşan olumsuzluklar sebebiyle büyüme tahminleri daha düşük seviyeye revize edilirken, enflasyon beklentisi değişmedi. Buna ek olarak, IMF Türkiye’nin büyüme beklentisini 2016 için yüzde 3.8’den yüzde 3.3’e çekti. Yurtiçi piyasalar, kurdaki yukarı yönlü hareketliliğin etkisiyle günü satıcılı tamamladı. Gün içerisinde dalgalı seyreden BİST100 endeksi günü yüzde 0.22 değer kaybıyla tamamlarken bu görünüme sağlık, gayrimenkul ve bankacılık hisseleri öncülük etti. 2 yıllık gösterge tahvil faizi 1 baz puan gerilerken ülke CDS puanı ise 250’ye geriledi. Bugün yurtiçinde sakin bir veri akışı olacaktır

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste satış baskısının sürmesi durumunda 76.000 desteği öne çıkmaktadır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda 74.700 ve ardından 74.000 seviyeleri hedeflenebilir.

Yukarıda ise 77.800 direncinin aşılması durumunda ilk aşamada 79.700 direncine doğru yükseliş gözlenebilir. Bu seviyenin aşılırsa kritik 80.000 direnci takip edilebilir.