BİST 100 endeksi dün 76.975 – 75.973 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.884 seviyesinde yüzde 1,36 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de haftanın son günü açıklanan veriler piyasalar için şaşırtıcı oldu. Tarım dışı istihdam 180 bin olan beklentileri karşılayamayarak 151 bin olarak açıklandı. İşsizlik oranı yüzde 4.9 olarak açıklanırken Haziran ayından beri aynı seviyede artış kaydetmekte. Ortalama saatlik kazançlar ise aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 2.4 artış göstererek piyasa beklentilerini karşılayamadı.

Zayıf gelen ABD verileri sonrası düşen faiz artırım beklentilerinin ardından ABD borsaları günü pozitif tamamlarken enerji, telekomünikasyon ve kamu hizmeti dağıtım şirketi hisselerinde gelen alımlar öne çıkmakta.  Dow Jones endeksinde tüketim sektörünün negatif ayrıştığı görülmekte. ABD’de bugün İşçi Bayramı olması sebebiyle piyasalar kapalı olacağından kritik bir veri akışı gündemimizde yer almamaktadır.

Euro Bölgesi’nde Cuma günü açıklanan Temmuz ayına ilişkin ÜFE aylık bazda beklentiler paralelinde yüzde 0.1 oranında artış kaydetti. Yıllık bazda ise yüzde 2.8 ile beklentilerden daha az gerileme kaydedildiği görüldü. ABD’den gelen zayıf veriler Avrupa borsalarındaki pozitif görünümü destekledi. Enerji ve tüketim şirketleri hisseleri öncülüğünde Euro Stoxx 50 endeksi yüzde 2.06, Dax endeksi ise yüzde 1.42 oranında değer kazancıyla günü sonlandırdı.

Yurtiçinde haftanın son günü piyasaları veya TL cinsi varlıkları etkileyecek veri akışı olmazken, ABD’den gelen veriler sonrası gelişen ülke varlıklarında görülen değer kazanımları neticesinde BİST100 yüzde 1,36 değer kazanırken, dolar kurunda da geri çekilmeler söz konusuydu. Bu değer kazanımlarına rağmen, iki yıllık gösterge tahvil faizinde 8 baz puanlık yükseliş gözlendi. Ülke CDS puanı ise 3 baz puan düşerek 245 seviyesine geriledi.

Bugün yurtiçinde açıklanacak enflasyon verileri, yurtiçi piyasalarda hareketliliğe neden olabilir. Manşet enflasyonda piyasa beklentisi aylık bazda yüzde 0,05 ve yıllık bazda yüzde 8,40 olarak gerçekleşmesi şeklindeyken, çekirdek enflasyonun yüzde 8,55 olarak açıklanması bekleniyor. Beklentilerin üzerinde gelebilecek enflasyon verisi, TL cinsi varlıklarda değer kayıplarına neden olabilecekken, enflasyonun beklentilerin altında kalması halinde TL cinsi varlıklarda değer kazanımları görülebilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan BİST100 günlük bazda 50 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği 77.000 seviyesini aşması halinde 78.400 ve ardından 79.300 seviyeleri izlenebilir. Aşağıda ise 75.800 desteğinin altına gevşemesi halinde 74.200 ve ardında 72.800 seviyeleri takip edilebilir.