BİST100 endeksi dün 77.022 – 75.836 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.143 seviyesinde yüzde 0,62 değer kaybıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde veri akışı sakin geçerken, BİST100’de ilk yarıda petrol fiyatlarındaki gerileme ve kurdaki düşüşle birlikte pozitif bir görünüm sergilenirken, ikinci seansta satışlar ön plana çıktı. Kurda gün genelinde satıcılı görünüm sergilenirken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 10,68’e geri çekildi.

Yurtiçinde dün TCMB, yayınladığı Aralık ayına ait fiyat gelişmeleri raporunda gıda fiyatlarının işlenmemiş gıda kaynaklı fiyat hareketleri nedeniyle yükseldiğini, enerji grubu yıllık enflasyonun ise döviz kurundaki artıştan ve yükselen petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak arttığını kaydetti. Ayrıca TCMB enflasyondaki artışın diğer bir nedeninin ise başta tütün ürünlerine yönelik yapılan zamların etkisi olduğunu belirtmiş. Bu dönemde Türk lirasındaki değer kaybının etkisiyle çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi yükselttiğini de vurgulamış. Ayrıca dün Olağanüstü Hal'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. BİST100 bankacılık sektöründeki kayıpların başı çekmesiyle negatif bir görünüm sergiledi. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

Dün ABD’de FED’in faiz artırımına gittiği 13-14 Aralık tarihlerine ait son toplantı tutanakları takip edildi. Tutanaklarda yeni Başkan Trump’ın ve izlenecek maliye politikasına ilişkin belirsizliğin ön plana çıktığı görülüyor. FED, izlenecek politikanın bankayı daha hızlı faiz artırımlarına zorlayacağına dair endişe duyarken yine de üyelerin büyük çoğunluğunun kademeli faiz artırımından yana olması piyasaları bir miktar rahatlattı.

ABD borsaları dayanıklı tüketim malları ve hammadde şirketleri öncülüğünde alıcılı seyretti.

Bugün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden hizmet PMI ve ISM imalat dışı PMI verisini takip ediyor olacak. Verilerin büyümeyi destekleyip desteklememesi hareketlerin belirlenmesinde etkili olacaktır. ABD’de bugün özel sektöre ait ADP tarım dışı istihdam verisinin 170 bin gelmesi bekleniyor.

Dün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden hizmet PMI verisi 53.7 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken pazartesi günü imalat PMI verisi beklentiler dahilinde gerçekleşmişti. Büyümeye dair öncü verilerin iyi gelmesi ekonomik canlanmada kıpırdanmanın olduğuna işaret ediyor. Ayrıca Euro Bölgesi’nde TÜFE verisi Nisan ayından beri başlattığı düzenli yükselişini bu ay da sürdürürken veri yıllık bazda yüzde 1.1 olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşirken çekirdek TÜFE beklentilerin üzerinde yüzde 0,9 olarak kaydedildi. Manşet enflasyon gelen veriler sonrası Eylül 2013’ten beri en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Avrupa Borsaları telekomünikasyon ve finans sektörüne gelen alımlarla yataya yakın pozitif bir kapanış gerçekleştirdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde aylık ve yıllık bazda ÜFE verileri takip edilecek.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

BİST100 endeksi 2016 yılını çok kritik bir noktada kapattığını ve endeksin 78.150 seviyesinin üstünde tutunup tutunamaması 2017 yılı için belirleyici olabileceğini söylemiştik. Endeks 78.150 seviyesini kıramayınca düşüş eğilimi hızlandı. Aşağıda 76.000 desteğinin altında önce 74.900 ve arkasından 73.500 seviyesine kadar düşüşler yaşanabilir.

Yukarıda 77.000 seviyesinin kırılması halinde önce 77.850 ve ardından 78.400 seviyeleri test edilebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

VIOP 2016 yılını çok kritik bir noktada kapattığını ve endeksin 95.650 seviyesinin üstünde tutunup tutunamaması 2017 yılı için belirleyici olabileceğini söylemiştik. Endeks 95.600 seviyesini kıramayınca aşağı yönlü hareketler hızlandı. Aşağıda 93.200 desteğinin altında önce 92.400 ve arkasından 91.850 seviyesine kadar düşüşler olabilir.

Endekste yukarıda 94.500 direncinin kırılması önce 95.400 ve arkasından 96.200 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.