BİST100 endeksi haftanın ilk gününde 77.444 – 76.924 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.225 seviyesinde yüzde 0.96 değer kazancıyla tamamladı.

Haftanın ilk işlem gününde  ABD tarafında büyümenin öncül göstergelerinden Eylül ayına ilişkin ISM imalat PMI 51.5 puan ile beklentilerin üzerinde açıklanırken, son iki aydır azalış eğilimi içerisinde olan imalat PMI ise bu görünümünü bozarak 51.5 puan ile piyasa beklentilerine paralel geldi. ABD borsaları haftaya negatif başladı. Dow Jones endeksinde tüketim şirketleri ve bankacılık hisselerinde satışlara öncülük ederken, S&P 500 endeksinde gayrimenkul ve kamu hizmeti dağıtım sektörüne ait hisseler bu görünümü destekliyor. ABD’de bugün kritik bir veri akışı bulunmamaktadır. Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stokları sonrası enerji hisselerinde hareketlilik görülebilir.

Dün Euro Bölgesi’nde Eylül ayına ait imalat PMI Euro Bölgesi’nde 52.6 ve Almanya’da 54.3 olarak gelerek beklentilere paralel açıklandı. Avrupa borsalarında haftanın ilk günü karışık bir görünüm hakimdi. Euro Stoxx 50 kamu hizmeti dağıtım, bankacılık ve bilişim teknolojileri hisseleri öncülüğünde satıcılı bir görünüm sergilerken, DAX endeksi Almanya’da resmi tatil olması sebebiyle kapalıydı. Bugün Euro Bölgesi’nde ÜFE açıklanacak. Verinin piyasa üzerinde volatilite yaratmasını beklemiyoruz.

Veri akışının sakin olduğu Asya seansında bugün pozitif görünüm devam ederken, ABD vadelilerinde de alıcılı bir görünüm gözleniyor.

Yurtiçinde haftanın ilk işlem gününde Eylül ayına ilişkin enflasyon verisi aylık bazda 0.18, yıllık bazda ise yüzde 7.28 artışla piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise Şubat ayından itibaren etkili olan düşüş eğilimini sürdürdü. Olumlu gelen veriye rağmen kur tarafında değişikliğe neden olmadı. Yurtiçi piyasalar ise haftaya alıcılı başlayarak günü yüzde 0.96 değer kazancıyla tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvil faizi 3 baz puan gerileyerek yüzde 8.68 oldu. Ülke CDS puanı ise 252’ye geriledi. Bugün yurtiçinde sakin bir veri akışı olacaktır.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste satış baskısının sürmesi durumunda 75.850 desteği öne çıkmaktadır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda 75.000 ve ardından 74.100 seviyeleri hedeflenebilir.

Yukarıda ise 77.400 direncinin aşılması durumunda ilk aşamada 79.450 direncine doğru yükseliş gözlenebilir. Bu seviyenin aşılırsa kritik 80.000 direnci takip edilebilir.