BİST 100 endeksi dün 75.818 – 74.142 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 74.552 seviyesinde yüzde 1,65 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncüsü niteliğinde olan ADP tarım dışı istihdam verisi 179 bin ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı.Bir önceki ayın verisi ise 172 binden 176 bine revize edildi.  Benzer şekilde Markit hizmet PMI da piyasa beklentilerinin üzerinde 51.4 olarak açıklandı. Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık ham petrol stoklarında ise artış görüldü. ABD Borsaları dünü pozitif tamamlarken alımlara bankacılık ve enerji hisselerine gelen alımlar öncülük etti. Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde ise Markit Hizmet PMI 52.9 ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. Haziran ayına ait perakende satışlar ise aylık bazda yüzde 0.0 ile sabit kalarak beklentileri karşılarken , yıllık bazda yüzde 1.6 artış göstererek beklentilerin altında kaldı. Endekslerde bankacılık sektöründe yaşanan düşüşlerin ardından tepki alımları gözlemlenirken , Euro Stoxx günü yüzde 0.14 , Dax endeksi ise yüzde 0.26 yükselişle tamamladı. Alımlara ABD borsalarına paralel şekilde enerji, bankacılık ve sanayi sektörü hisselerine gelen alımlar öncülük etti. Bugün Euro Bölgesi için kritik bir veri akışı gündemimizde yer almıyor.

Bugün İngiltere Merkez Bankası’nın  faiz ve parasal genişleme kararlarının ardından, Başkan Carney’in konuşması takip edilecektir. Piyasalarda Merkez Bankasının  faizlerde 25 baz puanlık indirim yapması beklentisi mevcut.

Dün yurtiçinde enflasyon verileri takip edildi. Temmuz ayında enflasyon aylık bazda yüzde 1.16 , yıllık bazda ise yüzde 8.79 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon da aynı dönemde 8.70 artış kaydetti. Merkez Bankası’nın son yaptığı enflasyon sunumuna paralel olarak enflasyondaki artışta en yüksek pay tütün ve alkollü içecekler grubuna yapılan zam oldu. Manşet enflasyonda 3 aydır devam eden düşüş trendi Temmuz ayında bozulurken, çekirdek enflasyon 9 bandının altında seyretmeye devam etti. Açıklanan enflasyon verisinin ardından kur 3 seviyesinin üzerinde yükselirken borsada da satışlar görüldü.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste 77.000 direnci büyük önem taşımaktadır. Bu seviyenin kırılması durumunda alımların hız kazanarak 78.400 ve ardından 80.000 üzerinde yükselen bir Borsa İstanbul hedeflenebilir. Aşağıda ise 74.100 desteğinin altında  73.500 ve ardından 72.000 destekleri izlenebilir.