BİST100 endeksi Cuma günü 76.771 – 76.170 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.488 seviyesinde yüzde 0.76 değer kaybıyla tamamladı.

Haftanın son işlem gününde  ABD tarafında açıklanan Ağustos ayına ait kişisel gelir yüzde 0.2 ile piyasa beklentiler dahilinde artış gösterirken, kişisel giderler bir önceki aya göre değişiklik göstermedi. Eylül ayına ilişkin Chicago PMI ve Michigan tüketici güveni verilerinin ise beklentileri aştığı görüldü. ABD borsaları haftayı pozitif sonlandırırken bu görünüme tüketim şirketleri, bankacılık, enerji ve sağlık sektörü hisselerindeki alımlar öncülük etti. ABD’de bugün büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI ve ISM imalat PMI verileri takip edilecek.

Cuma günü Euro Bölgesi’nde açıklanan Ağustos ayına ilişkin enflasyon verisi yıllık bazda Ocak ayından bu yana en sert yükselişini kaydederken, çekirdek enflasyon ise yıllık bazda beklentilerin altında yüzde 0.8 artış kaydederek yatay görünümünü korudu. Bunun yanı sıra, Deutsche Bank ile ABD hükümeti arasındaki müzakerelerin belirlenen cezadan daha az olarak 5,4 milyar dolarlık uzlaşma bedeliyle sonuçlanmasının yakın olduğuna ilişkin iddialar Euro üzerindeki baskıyı kaldırdı. Avrupa borsalarında Euro Stoxx 50 hammadde, bankacılık ve otomotiv sektörlerine gelen alımların etkisiyle günü pozitif tamamlarken, Dax endeksi hammadde, bankacılık ve sağlık sektörleri öncülüğünde pozitif kapanış gerçekleştirdi. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’dan imalat PMI ile Euro Bölgesi’nden imalat PMI verileri açıklanacak.

Bugün Asya seansında Japonya’da önceki aya göre artış gösteren Eylül ayına ait imalat PMI verisi ile birlikte pozitif başlangıç yapılırken, benzer şekilde ABD vadelilerinde de alıcılı bir görünüm hakim.

Cuma günü yurtiçinde açıklanan ticaret dengesi TL cinsi varlıklarda hareketliliğe neden olmadı. Yurtiçi piyasalarda ise küresel piyasalardaki azalan risk iştahıyla beraber başlayan satıcılı görünüm takip edildi. BİST100 ve BİST30 günü satıcılı tamamlarken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi 6 baz puan gerileyerek yüzde 8.71 oldu. Ülke CDS puanı ise 262’ye geriledi. Bugün yurtiçinde Eylül ayına ilişkin TÜFE, ÜFE ve imalat PMI verileri takip edilecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste satış baskısının sürmesi durumunda 75.850 desteği öne çıkmaktadır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda 75.000 ve ardından 74.100 seviyeleri hedeflenebilir.

Yukarıda ise 77.100 direncinin aşılması durumunda ilk aşamada 78.400 direncine doğru yükseliş gözlenebilir. Bu seviyenin aşılırsa kritik 80.000 direnci takip edilebilir.