BİST100 endeksi dün 76.838 – 75.788 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.803 seviyesinde yüzde 1,18 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de dün Temmuz ayı kişisel gelir verisi aylık bazda yüzde 0.2 ile beklentilerin altında kalırken, kişisel harcamalar yüzde 0.4 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Kişisel tüketim harcamaları aylık bazda beklentilerin altında kalırken, yıllık bazda beklentiler paralelinde geldi.  Çekirdek tüketim harcamaları aylık ve yıllık bazda beklentiler paralelinde açıklandı. Gelirlerin artış hızında bir yavaşlama söz konusuyken, harcamaların beklentileri karşılıyor oluşu , ABD’li vatandaşların tasarruf eğiliminde azalma olduğunu gösterir nitelikteydi. Nitekim tasarruf oranlarının da 2015 Mayıs ayından bu yana en düşük seviyelere gerilediği takip edildi. ABD borsaları dün günü satıcılı tamamlarken , bu satışlara telekomünikasyon, ham madde ve kamu hizmeti dağıtım şirketleri hisselerine gelen satışlar öncülük etti. Dün Amerikan Petrol enstitüsü tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları beklentilere paralel şekilde 1.3 milyon varil azalış gösterdi. Stoklardaki artışla birlikte petrolde alımlar gözlense de gün genelinde geri çekilmeler etkili oldu. Bugün ABD’de ADP tarım dışı istihdam ve Markit hizmet PMI verileri takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün  ÜFE verilerini takip ettik .ÜFE aylık ve yıllık bazda beklentileri karşılarken, bir önceki aya göre toparlanma gösterdi. Avrupa Borsaları’nda bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin devam etmesiyle birlikte satış baskısı sürüyor. Euro Stoxx endeksi dün yüzde 2.03 ,  Dax ise yüzde 1.80 oranında değer kaybederken, bu düşüşlere bankacılık ve otomotiv sektörüne gelen satışlar öncülük etmekte. Bugün Euro Bölgesi geneli ve Almanya’ya ait hizmet PMI verileri takip edilecektir. Ayrıca Temmuz ayı perakende satışlar  verisi izlenecektir.

Dün yurtiçinde veri akışı sakinken kur tarafında sınırlı yükseliş kaydedildi. Tahvil faizleri yatay bir seyir izlerken Borsa İstanbul günü yüzde 1.18 değer kaybı ile tamamladı. Bugün yurtiçinde Temmuz ayına ilişkin enflasyon verisi takip edilecek. Enflasyonun tütün fiyatlarına yapılan zam ve gıda fiyatlarındaki artış sebebiyle Temmuz ayında aylık bazda yüzde 0.60 , yıllık bazda ise yüzde 8.16 artış göstermesi bekleniyor. Beklentileri karşılayan bir enflasyon verisi açıklanması durumunda TL cinsi varlıklarda son dönemde başlayan toparlanma eğiliminin sürmesi beklenebilir.

Bugün EREGL’nin  açıklayacağı ikinci çeyrek bilançosu takip edilecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste 77.000 direnci büyük önem taşımaktadır. Bu seviyenin kırılması durumunda alımların hız kazanarak 78.400 ve ardından 80.000 üzerinde yükselen bir Borsa İstanbul hedeflenebilir. Aşağıda ise 74.100 desteğinin altında  73.500 ve ardından 72.000 destekleri izlenebilir.