BİST100 endeksi dün 74.094 – 72.336 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 72.519 seviyesinde yüzde 1.99 değer kaybıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde yurt içinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışın ve yurtiçinde artan siyasi risk algısıyla kurda 3.5059 ile tarihi zirvesi yenilenirken 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 37 baz puan sert yükseliş kaydedildi. Düşüş eğilimi devam eden  BİST100’de  de yüzde 2’ye yakın satışlar görüldü.

Dün yurtiçinde büyümenin öncül göstergelerinden olan imalat PMI verisi bir önceki aya göre 49.82’den 48.8’e gerileyerek son dönemde imalat tarafında görülen baskının devam ettiğinin işaretini verdi. Gelen veri sanayi üretimi noktasında büyümenin sekteye uğrayabilme ihtimalini arttırdı. Verinin alt kalemlerine baktığımızda TL’deki değer kaybının ihracat tarafında pozitif katkısı gözlemlenirken  yükselen kur ile maliyet baskısının girdi fiyatlarını arttırması sonrası enflasyon eğiliminin güçlendiği izlendi. TCMB dün yayınladığı son faiz toplantısına ilişkin Para Politikası Kurulu toplantı tutanaklarında son günlerde yapılan ÖTV artışlarının ve döviz kuru hareketlerinin enflasyon tarafında yukarı yönlü risk oluşturduğunu söylerken büyüme tarafının ise 3. çeyrekte zayıflayabileceğini işaret etmesi TL cinsi varlıkların değer kaybetmesine neden oldu.

Bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulu(EKK) Başbakan Binali Yıldırım öncülüğünde döviz kurları ve ekonomideki son gelişmeler hakkında görüşmek için toplanacak. EKK’dan gelen açıklamalar TL üzerinde hareketlilik sağlayabilir. Ayrıca bugün kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notu ve görünüm değerlendirmesinde bulunacak. 15 Temmuz darbe süreci sonrası Türkiye’nin ilk şoku atlattığını ifade eden kuruluş ardından almış olduğu sürpriz kararla Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeden yatırım yapılamaz seviyeye çekerek tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Moody’s’ten bugün herhangi bir karar değişikliği beklemiyoruz ancak piyasaya vereceği mesajlar fiyatlamalarda volatiliteyi arttırabilir.

ABD’de dün büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI ve ISM imalat PMI verisi beklentilerin üzerinde açıklanırken büyümedeki sert yükselişin devam ettiğini gösterdi. Veri sonrası ABD tahvil faizleri sert bir şekilde yüzde 2,4681 seviyesine yükselirken dolar endeksinde hareketlerin sınırlı kaldığı görüldü.

ABD borsaları dün finans sektöründeki alımların, bilgi teknoloji sektörlerindeki satımlarla dengelenmesiyle karışık bir görünüm sergiledi. Bugün ABD’de Kasım ayına ilişkin istihdam piyasası verileri takip ediliyor olacak. Endekslerde hareketlilik yaratabilecektir.

Avrupa Borsaları gıda ve gayrimenkul sektöründeki satımlar öncülüğünde negatif bir seyir izlediği görüldü.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak endekste 75.350 direncinin aşılması durumunda önce76.200 ve ardından 77.100 seviyeleri test edilebilir.

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyretmeye devam ettiği BİST 100 endeksinde 73.850 desteğinin kırılması halinde önce 72.500 ve arkasından en son yükseliş trendinin başladığı nokta olan 70.500 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste aşağı yönlü yapı devam ederken 90.800 desteğinin kırılması halinde önce 89.000 ve arkasından 87.900 desteğine kadar düşüşler görülebilir.

Yukarıda ise önce 92.000 direncinin kırılması halinde önce 92.800  ve arkasından yükseliş eğiliminin kuvvetlenmesi için kırması gereken  nokta olan 93.600 seviyeleri  test edilebilir.