BİST100 endeksi dün 76.367 – 75.730 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.852 seviyesinde yüzde 0,15 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de dün ISM imalat PMI verisi 49,4 ile beklentilerin altında kalırken, imalat PMI verisi de 52,0 ile beklentilerin altında kaldı. Haftalık işsizlik başvuruları 263 bin ile beklentilerin altında açıklandı. Büyümenin öncül göstergelerinden PMI verilerinin beklentilerin altında kalmasıyla, doların gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kayıpları yaşadığı görüldü. ABD borsaları tüketim şirketleri, bilişim ve telekomünikasyon sektörü hisseleri öncülüğünde günü pozitif tamamlarken, bankacılık hisseleri ise ABD borsalarını aşağı çeken sektör oldu.

Bugün gözler ABD’den gelecek istihdam piyasasına ilişkin verilerde olacak. Tarım dışı istihdamın bir önceki aya göre azalış kaydederek 185 bin olarak açıklanması bekleniyor. Ortalama saatlik kazançların artış hızında ise önceki aya göre yavaşlama ile aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda ise yüzde 2.5 oranında yükseliş göstermesi bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Yellen’ın konuşmasının ardından gelecek istihdam verileri, Eylül ayı ve yılın geri kalanına ilişkin faiz artırım beklentilerini etkileyeceğinden piyasalarda volatiliteyi artırabilir.

Dün Euro Bölgesi geneline ilişkin imalat PMI 51.7 ile beklentileri karşılayamazken, Almanya’da Markit imalat PMI 53.6 ile piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. İngiltere’de ise Temmuz ayında dip seviyelerini kaydeden imalat PMI Ağustosta beklentilerin bir hayli üzerinde 53.3 olarak açıklandı. Avrupa borsaları günü satıcılı tamamlarken Dax endeksi yüzde 0.55, Euro Stoxx 50 endeksi ise yüzde 0.19 oranında değer kaybetti. Euro Stoxx 50 endeksinde satışlara telekomünikasyon ve sağlık sektörü hisseleri öncülük ederken, bankacılık ve temel tüketim şirketleri hisselerinin endekste pozitif ayrıştığı görüldü. Dax endeksinde ise satışlara tüketim ve kamu hizmeti dağıtım şirketleri hisseleri öncülük etti. Bugün Euro Bölgesi geneline ilişkin ÜFE verileri takip edilecektir.

Yurtiçinde dün açıklanan imalat PMI 47 puanda açıklanarak piyasa beklentilerini karşılayamadı ve Mart ayından bu yana 50 puan eşiğinin altında seyretmeye devam etti. Üretim ve yeni siparişlerde gerileme yaşanırken, ihracat siparişleri ve istihdamda artış gözlemlendi. Veri piyasalarda yüksek volatilite yaratmadı. BİST100 yüzde 0,15 değer kaybederken, iki yıllık gösterge tahvil faizinde 7 baz puanlık düşüş gözlendi. Ülke CDS puanı 3 baz puan artarak 248 seviyesine yükseldi.

Bugün yurtiçinde kritik bir veri akışı gündemimizde yer almazken, ABD’den gelecek veriler yurtiçi piyasalarda da volatilitenin yüksek olmasına neden olabilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan BİST100 aşağıda 75.500 desteğinin altına gevşemesi halinde 74.200 seviyesi takip edilebilir. Yukarıda ise günlük bazda 200 günlük hareketli ortalamanın desteklediği seviye olan 76.900 izlenecektir. Bu direncin aşılması durumunda 20 günlük hareketli ortalamanın desteklediği seviye olan 77.400 ve 78.000 hedeflenebilir.