BİST100 endeksi dün 76.843 – 76.223 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.711 seviyesinde yüzde 1,73 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de dün ISM imalat PMI verisi 52.6 ile beklentilerin altında kalırken, Markit imalat PMI beklentiler paralelinde 52.9 olarak açıklandı. Gün içerisinde konuşma yapan Fed üyesi Dudley ; faiz artırım hızında yavaşlama olduğuna ilişkin beklentilerin haklı olduğunu ifade ederken, diğer bir Fed üyesi Kaplan ise Cuma günü düşük açıklanan büyüme verisinin revize edilebileceğini, rakamlara aşırı tepki verilmemesi gerektiğini ifade etti.  ABD borsaları  petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji şirketlerini negatif etkilemesinden dolayı günü değer kaybıyla tamamladı. Bugün ABD’de kişisel gelir, kişisel gider, kişisel tüketim harcamaları takip ediliyor olacak.

Euro Bölgesi’nde dün imalat PMI 52.0 , Almanya’ya ait İmalat PMI ise 53.8 ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı.  Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) tarafından stres testinin ardından bankacılık sektörüne dair  olumlu açıklamalar gelmesine rağmen, bankacılık hisselerinde düşüş kaydedildi. Avrupa Borsaları dünü bankacılık, enerji ve kamu hizmeti dağıtım şirketleri hisselerinin öncülüğünde satıcılı tamamladı. Bugün Euro Bölgesi’nde ÜFE verilerini takip ediyor olacağız.

Yurtiçinde dün veri akışı sakinken TL cinsi  varlıklardaki toparlanmanın sürmesiyle BİST’te de yükselişler etkili oldu. Temmuz ayına ilişkin imalat PMI 47.6 açıklanarak piyasa beklentilerinin altında kalırken, Haziranda kaydettiği tarihi dip seviyesinden toparlanma yaşadı. 2 yıllık gösterge tahvil faizi 0.06 puan gerilerken,  dolar endeksindeki sınırlı toparlanmaya paralel, kur tarafında  da sınırlı yükselişler etkili oldu. Ülke CDS puanı ise 274’den 266’ya geriledi.

Bugün  HALKB 2016 yılı 2. çeyrek bilançosu takip edilecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste 77.000 direnci büyük önem taşımaktadır. Bu seviyenin kırılması durumunda alımların hız kazanarak 78.400 ve ardından 80.000 üzerinde yükselen bir Borsa İstanbul hedeflenebilir. Aşağıda ise 74.100 desteğinin altında  73.500 ve ardından 72.000 destekleri izlenebilir.