BİST 100 endeksi dün 75.120 – 74.197 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 74.205 seviyesinde yüzde 1,05 değer kaybıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde veri akışının sakin olduğu günde, dolar endeksindeki geri çekilme  ve hükümetten gelen döviz kullanımını azaltıcı tedbirlerle birlikte kur tarafında geri çekilme yaşanırken, BİST 100 endeksinde sert değer kaybı gözlendi. ABD’den 3. çeyrek büyümesine ilişkin olumlu açıklanan veriyle BİST100’de gerileme kaydedilirken bankacılık endeksi yüzde 1.1 düşüle günü sonlandırdı. Başbakan Yıldırım kamu ihalelerine TL zorunluluğu getirildiği ve bazı kurumların ve şirketlerin devlete olan 5 milyar dolarlık döviz borcunu TL cinsinden ödeyebilme imkanı sağlandığını açıkladı dün iki yıllık gösterge tahvil faizi 1 baz puan azalış gösterirken ülke CDS puanı ise 292’ye geriledi. Bugün yurtiçinde Ekim ayına ilişkin ticaret dengesi verisi takip edilecektir. 4.10 milyar dolar açık vermesi beklenen ticaret dengesinin, beklentilerden daha fazla açık vermesi TL cinsi varlıklarda zayıflık görülmesine neden olabilir.  Bugün  de yurtiçinde veriş akışı sakin geçecektir.

ABD’de dün açıklanan yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme verisinin ikinci revizyonunun piyasa beklentileri üzerinde yüzde 3.2 artış gösterdiği takip edildi.  Kişisel tüketim harcamalarında da artış kaydedildiği görüldü. ABD’den gelen olumlu verilere rağmen ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki geri çekilmeyle dolar endeksi satıcılı bir görünüm sergiledi.

ABD Borsaları dün sağlık sektörü hisselerindeki yükselişlerin, enerji şirketleri hisselerindeki satımlarla dengelenmesiyle pozitif bir görünüm sergiledi. Bugün ABD’de ABD’de ADP tarım dışı istihdam, kişisel gelir, kişisel gider, Chicago PMI, beklemedeki konut satışları verileri, bej kitap raporu takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün veri akışı sakin geçerken, Avrupa Borsaları finans ve sağlık sektörüne gelen alımlarla alıcılı bir görünüm sergilerken, bilgi teknolojileri sektörü negatif ayrışma gösterdi. Bugün Euro Bölgesi’nde TÜFE, çekirdek TÜFE, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi konuşması ve Almanya işsizlik oranı açıklanacaktır.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak endekste 75.350 direncinin aşılması durumunda önce76.200 ve ardından 77.100 seviyeleri test edilebilir.

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyretmeye devam ettiği BİST 100 endeksinde 73.850 desteğinin kırılması halinde önce 72.500 ve arkasından en son yükseliş trendinin başladığı nokta olan 70.500 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste aşağı yönlü yapı devam ederken 90.800 desteğinin kırılması halinde önce 89.000 ve arkasından 87.900 desteğine kadar düşüşler görülebilir.

Yukarıda ise önce 92.000 direncinin kırılması halinde önce 92.800  ve arkasından yükseliş eğiliminin kuvvetlenmesi için kırması gereken  nokta olan 93.600 seviyeleri  test edilebilir.