BİST100 endeksi dün 77.369–76.498 seviyeleri arasında işlem gördü ve 76.817 seviyesinde yüzde 0.14 değer kazancıyla günü tamamladı.

Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 268 bin olarak, Chicago PMI ise 56.8 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Brexit sonrası hafifleyen tedirginliklerle ABD borsaları sanayi, finans ve tüketim şirket hisselerine gelen alımlarla yükseldi. Bugün ABD’ de Haziran ayı imalat PMI ve ISM imalat PMI verileri takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün TÜFE verisi yüzde 0.1, çekirdek TÜFE yüzde 0.9 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. Almanya’ya ait Mayıs ayı perakende satışlar aylık bazda yüzde 0.9 ile, yıllık bazda yüzde 2.6 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Almanya’ya ait işsizlik oranı beklentiler paralelinde yüzde 6.1 olarak gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanaklarında Brexit kararının ECB’nin daha önce yapmış olduğu parasal genişlemede hamlelerinin etkisini daralttığı belirtildi. Ayrıca ECB’nin planlanan varlık alımlarının yeterli olmadığı konusunda endişeler belirtilirken tutanakların ardından Euro üzerinde satışlar görüldü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Avrupa Birliği'nin kredi notunu AA+'dan AA'ya düşürürken görünümünü negatiften durağana yükseltti. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, Brexit’in etkisini azaltmak için yaz aylarında parasal genişlemeye gidebileceklerinin sinyalini vermiş oldu. Avrupa borsaları küresel piyasalardaki olumlu havaya ayak uydurarak günü alıcılı tamamladı. Bugün Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı, imalat PMI ve Almanya’ya ait imalat PMI verileri takip edilecektir.

Dün yurtiçinde Mayıs ayında ticaret dengesinin  5.05 milyar dolar açık  ile piyasa beklentilerine paralel açıklandı. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde yüzde 0.11’lük azalışla 8.74’e düşüş borsadaki alımları ve kurdaki geri çekilmeyi destekler nitelikteydi. Ülke CDS puanı ise 242 puanda sabit kaldı. Bugün yurtiçinde Haziran ayı imalat PMI verisi takip edilecektir. Mayıs ayına ait imalat PMI verisi 49.4 olarak açıklanmıştı.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste dün en yüksek seviye olarak 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 77.300 seviyelerinden dirençle karşılaştığını gördük. Bu seviyenin aşılması durumunda 78.900 ve 80.000 dirençleri izlenecektir. Endekste görülebilecek satışlarda 76.300 aşağısında 75.400 ve 74.750 destekleri takip edilecektir.