DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ BANKA HİSSELERİNDEKİ NEGATİF SEYİR EŞLİĞİNDE GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi dün Bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde genel zayıflık ortamında %1,1 düşüşle 74,205 seviyesinden günü tamamladı. Banka hisseleri üzerinde negatif eğilimde haftasonu İtalya referandumunda “Hayır” çıkma olasılığı ile birlikte Italya-Almanya tahvil faizleri farkında genişlemenin de etkili olduğunu düşünmekteyiz. Nitekim dün İtalyan Unicredit’in de ortağı olduğu Yapı Kredi Bankası hissesi %3’e yakın geriledi. ABD tarafında genel olarak güçlü veriler gelmeye devam ederken dün ABD 3. çeyrek büyüme verisi ise %3,2 ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

GENEL ZAYIFLIK DEVAM ETMEKTE…

BIST 100 Endeksinde bugün Asya piyasalarında hafif pozitif seyre karşın yatay bir gün beklemekteyiz. Bununla birlikte düşen işlem hacmi ile birlikte genel zayıflık devam etmekte. BIST 100 Endeksinde Trump sonrası görülen 74,000 seviyesi kısa vade açısından önemini korumakta. Bugün piyasalar açısından ABD tarafında Özel Sektör istihdam verileri ve OPEC kararı izlenilecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Bankacılık Sektörü…Pozitif… BDDK verilerine göre Bankalar, Ekim 2016 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre %22 artışla 3.03 milyar TL kar elde etti. 2016 yılının 10 ayında ise, toplam %51 artışla  32.07 milyar TL kar elde ettiler.

TCELL…Nötr… Rus Mikhail Fridman’ın sahip olduğu LetterOne, Çukurova Holding’in Turkcell’deki %13.76 hissesini 2.8 milyar USD’ye alma hakkını kullanmadı. Şirketin, payı alma hakkı Pazartesi günü sona erdi. (Bloomberg)

VESBE...Pozitif… Şirket, Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB)’nde yer alan toplamda 81.2 bin m2 yüzölçümüne sahip arsanın, 400 TL/m2 birim fiyat ile kurutma makinası ve çamaşır makinası fabrikası yatırımlarında kullanılmak üzere satın alınmasına ilişkin arsa tahsis sözleşmesinin, MOSB ile imzalandığını açıkladı. (KAP)

TKNSA…Negatif… Serra Sabancı, Sevil Sabancı ve Suzan Sabancı Dinçer sahibi oldukları, şirket hisselerini borsada satacaklarını açıkladılar. (KAP)

ISCTR/TSKB…Nötr… Şirket, 1,24 TL fiyatından 950,000 adet Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. payı satın aldı ve şirketin sermayedeki payı, %41,02 seviyesine ulaştı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün %0,8 düşüşle günü 91,575 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta genel olarak dünkü kapanış seviyelerinde yatay hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

ABD’de günün ikinci yarısında açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen verilerin ardından doların dünya genelinde değer kazanmasının etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir çoğu dolar karşısında değer kaybetti. Yurt içinde sakin gündemin etkisiyle Türk Lirası dolar karşısında yatay seyir izledi. Bu kapsamda USDTRY Aralık kontratı haftanın ilk işlem gününü  %0,32 değer kaybı ile 3,4410 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,45 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,40-3,35 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan veri akışı sonrası doların dünya genelinde değer kazanması sonra altında görülen satış baskısı 1180 seviyesi etrafında dengelendi. Bunun paralelinde Altın Aralık kontratı dünü yatay ve  1189 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan veri akışı sonrası dolar endeksinde yükselişlerin 101,70 seviyesinde hız kestiği görüldü. Piyasalarda hakim olan güçlü dolar algısına rağmen Euro dolar karşısında sınırlı değer kaybetti. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü %0,18 değer kazancı ile  1,0627 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.