DÜN NE OLDU?

DEUTSCHEBANK BELİRSİZLİĞİ VE GELİŞEN ÜLKE PARALARINDA DEĞER KAYBI İLE BIST GERİLEDİ…

Zayıf sermaye yapısı ve yüksek türev pozisyonlarına sahip olan Deutschebank konusunda belirsizlikler global piyasalar için de endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Dün ABD borsaları %1’ yakın gerilerken Almanya Borsası %0,3 değer kaybetti. ABD 2. Çeyrek büyümesi dün %1,4 ile beklentilerin hafif üzerinde gelse de zayıf görünüm çizmesi ABD borsalarında negatif etkileyen diğer bir etkendi. USDTRY’de gelişen ülke para birimlerindeki düşüş eşliğinde 3,00 seviyesinin aşılması ve bankacılık hisselerindeki %1,7 gerileme öncülüğünde BIST 100 Endeksi günü %0,8 düşüşle tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

GLOBAL HAFİF NEGATİF ORTAMINDA YATAY HAREKET…

Sabah itibariyle Asya piyasalarındaki hafif negatif seyir ve gelişen ülke para birimlerindeki zayıf seyrin sürmesi nedeniyle BIST 100 Endeksinde hafif negatif açılış beklemekteyiz. Bugün veri olarak 10:00’da Türkiye Ağutos Dış Ticaret verisi, 12:00 AB Eylül Enflasyon ve 15:30 ABD Kişisel Tüketim Harcamalar verisi açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Doğalgaz fiyatlarında 1 Ekim itibariyle %10 indirim… Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı daha önce de açıklamış olduğu İran tahkim kararıyla olumlu sonuca bağlı olarak indirim yaptığını açıkladı. Sözkonusu haber öncelikle doğalgaz maliyeti yükek olan cam grubu ve seramik sektörü şirketleri (SISE, ANACM, TRKCM, SODA, EGSER) için pozitif…

EKGYO…Nötr… Şirket, anahtar teslimi projelerinden"Niğde Emlak Konutları, Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi" ihalesini 26.10.2016 Çarşamba günü saat 14:30'da yapılacağını açıkladı.

GARAN…Nötr… Bankanın takipteki krediler portföyünde yer alan 81 milyon TL’lik tahsili gecikmiş alacaklarını, 10 milyon TL’ye Sümer Varlık Yönetim’e sattığını bildirdi.

PIMAS…Pozitif… Şirket değerinin piyasada yaşanan dalgalanmalara karşı korunması amacıyla paylarında azami 3,2 milyon TL’lik hisse satın alma işlemi yapacağını açıkladı.

TRCAS…Sınırlı Negatif… Elektrik Üretim A.Ş.ye ait hidroelektrik santrallerin özelleştirilmesi amacıyla ihale edilen Grup 3 portföy içinde bulunan toplam 117 MW kurulu güce sahip Tokat’ta bulunan Almus ve Köklüce hidroelektrik santrallerine ilişkin ihaleyi kazanamadığını açıkladı.

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, global hafif negatif ortam, kurlardaki yükseliş ve banka hisselerindeki düşüş öncülüğünde BIST 30 Endeksine paralel olarak günü %0,7 düşüşle 94,925 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta global ortamdaki hafif negatif seyrin devamı ve Asya piyasalarındaki hafif satıcılı seyir eşliğinde güne hafif düşüşle başlamasını beklemekteyiz. Güniçinde 94,000-94,500 destek, 95,500 direnç seviyesi konumunda bulunuyor.

USDTRY Kontratı

Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir çoğunda dolar karşısında değer kaybı görülürken Türk Lirası dolara karşı değer kaybeden para birimleri arasında ilk sıralardaki yerini aldı. Gün içerisinde yükseliş kaydeden USDTRY Ekim kontratı dünü %0,51 değer kazancı ile 3,0164 seviyesinden tamamladı.

Bugünde ABD’de takip edilecek veri akışı nedeniyle kontratta dalgalı seyir görülebilecek olup, kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. Orta vadede USDTRY spot piyasada 3,05 direnci önemini korumaya devam ederken, 2,95-2,93 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün global bazda değerlenen dolar nedeniyle Altında satış baskısı dikkat çekti. Gün içerisinde zaman zaman tepki alımları görülse de, günün genelinde Altında zayıf seyir devam etti. Bunun paralelinde Altın Ekim kontratı günü %0,23 değer kaybı ile 1320 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki zayıf seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün dolar cephesinde yaşanan hareketliliğe rağmen, euro dolar karşısında değer kazanan para birimleri arasında yer alarak gelişmiş ülke para birimleri arasında pozitif ayrışmıştır. Söz konusu pozitif ayrışmada, Avrupa’da takip edilen veri akışının da sınırlı etkisi oldu.  Ekim kontratı ise dünü %0,20 değer kazancı ile 1,1250 seviyesinden tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle tepki alımlarının görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz.