DÜN NE OLDU?

GLOBAL OLUMLU ORTAM EŞLİĞİNDE SINIRLI YÜKSELİŞ…

Avrupa Merkez Bankası, TCMB ve FED başkanlarının konuşmaları ile birlikte BIST 100 Endeksi global pozitif risk algısının pozitif olduğu ortamda toparlanma çabası dün de devam etti. BIST 100 Endeksi günü %0,67 yükselişle 77,677 seviyesinden tamamladı. Avrupa tarafında gündem zor durumda bulunan Deutsche Bank’ın kurtarılıp kurtarılmayacağı hakkındaki gelişmelerdi. Almanya’nın devlet olarak Deutsche Bank kurtarma planı konusunda çelişkili açıklamalar gelmeye devam etmekte. Dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’de Deutsche Bank’ın karşı karşıya kaldığı sorunların sorumlusunun AMB olmadığını açıkladı. Yine de dün Deutsche Bank konusunda olumlu gelişmelerin olasılığı eşliğinde Almanya Dax Borsası’ndaki yükseliş global ortamı pozitif etkiledi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

ABD BÜYÜME VERİSİ İZLENİLECEK…

AMB, FED ve TCMB Merkez Bankaları başkanlarının konuşmalarının ardından sabah itibariyle Asya piyasaları 0,5%-1,0% bandında yükselişte. Global olumlu ortama bağlı olarak bugün de BIST 100 Endeksinde hafif olumlu seyrin devam etmesini beklemekteyiz.

TSİ saat 15:30 itibariyle ABD 2. Çeyrek Büyüme beklentisi açıklanacak. Beklenti %1,3 seviyesinde olup bir önceki veri %1,1 seviyesinde idi. Sözkonusu büyüme oranları ABD’nin potansiyel büyümesinin altında bulunmakta olup FED Eylül toplantısında 2016 için GSMH büyüme beklentilerini aşağı revize etmişti.

ŞİRKET HABERLERİ

YKBNK (Nötr) : Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, Bankaya yargı yolu açık olmak üzere 116,3mn TL idari para cezası tebliğ etti. Söz konusu ceza, idari para cezasının iptaline ilişkin tüm yasal haklar saklı kalmak üzere, %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödeneceği duyurulmuştur. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, global olumlu ortam ve Türk banka hisselerindeki yükseliş eşliğinde günü %0,76 yükselişle 95,650 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta Asya piyasalarındaki yükseliş paralelinde olumlu açılışın ardından 95,000-96,000 bandında hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir çoğunda dolar karşısında değer kaybı görülürken Türk Lirası da söz konusu seyre iştirak etti. USDTRY Ekim kontratı dün dalgalı seyir izlese de gün sonunda kontratta yatay kapanış görüldü. Kontrat dünü %0,09 değer kaybı ile 3,0011 seviyesinden tamamladı.

Bugün de ABD’de takip edilecek veri akışı nedeniyle kontratta dalgalı seyir görülebilecek olup, kontratın güne yatay seyir ile başlamasını beklemekteyiz. Orta vadede USDTRY spot piyasada 3,05 direnci önemini korumaya devam ederken, 2,95-2,93 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde doların yön arayışında Altında satış baskısı dikkat çekti. Bugün ABD’den gelecek olan veri akışı Altının seyri için önem arz etmekte. Bunun paralelinde Altın Ekim kontratı günü %0,34 değer kaybı ile 1337 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki sakin seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Deutsche Bank’ta yaşanan sıkıntıların giderilmesine ilişkin haber akışı ve Başkan Draghi’nin söylemleri euroda hafta başında görülen değer kayıplarının telafi edilmesinde etkili oldu. Bugün hem Avrupa hem de ABD’den gelecek olan veri akışı önemli olduğundan EURUSD paritesinde hareketlilik görülebilir.  Ekim kontratı ise dünü %0,15 değer kazancı ile 1,1228 seviyesinden tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle sıkışık fiyat hareketinin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay seyir ile başlamasını beklemekteyiz.