DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ DÜŞÜK İŞLEM HACİMLİ GÜNDE TL’NİN DEĞER KAYBINA BAĞLI OLARAK GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi global piyasalarda Noel tatili sonrasında düşük işlem hacimli ve volatil seyre bağlı olarak günü %0,4 düşüşle 76,699 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

2016 YILI SON HAFTASINDA YATAY SEYİR…

Global piyasalarda Noel sonrası 2016 yılı son haftasında genelde düşük işlem hacmi içerisinde hareket sürmekte. İşlem hacminin düşük olması piyasada günlük yükseliş/düşüşlerin trend açısından belirleyici olmamakta. Bugünde sabah itibariyle Asya piyasalarında hafif pozitif seyir gözlenmekte. Bu paralelde BIST 100 Endeksi de önemli bir gündem maddesinin olmadığı günde genelde yatay hareket etmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

ASELS…Nötr…Şirket, Taqnia DST ile birlikte Suudi Arabistan'da 6 milyon USD sermayeli Saudi Defense Electronics Company şirketini kurduğunu ve tescil işlemlerinin 27.12.2016 tarihinde tamamlandığı açıklandı. Kurulan şirket radar, elektronik harp ve elektro-optik sistemleri konusunda faaliyet gösterecek .(KAP)

VESBE…Sınırlı Pozitif… Şirket, çamaşır makinası ve kurutma makinası fabrikası için yatırım çalışmalarına başlanmış olup, söz konusu yatırımın Haziran 2018'de tamamlanmasının planlandığını bildirdi. Yatırım için toplam 70 milyon Euro harcama yapıldığı ve fabrikanın yılda 750 bin adet çamaşır makinası ve 750 bin adet kurutma makinası üretim kapasitesine sahip olacağı açıklandı. (KAP)

AKSEN…Sınırlı Pozitif… Şirket, 2017 yılı hedeflerini açıkladı. Şirket, 2017 yılında, 12.4 TWH satış hacmi ile 3 milyar TL ciro hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, 2017 yılında 725 milyon TL FAVÖK elde edilmesi ve bunun %82’sinin döviz bazlı olması beklenildiği bildirildi. (KAP)

GSRAY…Şirket,  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.ile arasında 29.06.2016 tarihinde imzalanan protokolle ilgili sürecin yürütülmesine yönelik olarak ek protokol imzalandığını bildirdi.  (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün BIST 30 Endeksine paralel olarak günü %0,4 düşüşle 93,950 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontrat için 2016 yılı son haftasında düşük işlem hacmi eşliğinde 93,5-94,5 bandında hareket beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün dünya genelinde dolar cephesinde sınırlı fiyat hareketleri görülürken,  Türk Lirası dolar karşısında değer kaybetme eğilimindeydi. USDTRY Aralık kontratı dünü %0,30 değer kazancı ile  3,5251 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,45-3,40 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün küresel bazda doların sakin seyrine rağmen altında görülen tepki alımları dikkat çekti. Söz konusu tepki hareketleri ile birlikte 1150 seviyesini test eden altında yükselişler kalıcı olamadı. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı dünü  %0,50 değer kazancı ile 1138 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün veri akışının sakin olduğu günde dolar hem gelişmiş ülke para birimleri karşısında sınırlı değer kazanırken euro cephesinde yatay seyir hakimdi. EURUSD paritesinde bir süredir aşılamayan 1,05 seviyesi önemini korumakta. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü  %0,10 değer kaybı ile 1,0453 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.