DÜN NE OLDU?

TL’DE DEĞER KAYBI EŞLİĞİNDE BIST GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi global tahvil faizlerinde yükseliş ve gelişen ülke para birimlerindeki düşüş eşliğinde TL’de değer kaybına paralel olarak günü %0,8 düşüşle 78,739 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

GLOBAL TAHVİL FAİZLERİ YÜKSELİŞTE…

SAAT 15:30 ABD GSMH 3. ÇEYREK BÜYÜME VERİSİ İZLENİLECEK…

FED’in Aralık ayı toplantısında faiz artırım olasılığı ABD ekonomisinde olumlu datalar eşliğinde yükselirken Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın tahvl alım programlarını azaltabileceği endişe global tahvil faizlerinde yükselişe neden olmakta. Bugün ABD ekonomisi açısından önemli bir veri olan 3. Çeyrek büyüme verisine ilişkin ilk veri açıklanacak. Piyasa beklentisi ABD’nin 3. Çeyrek dönemde yılın ilk yarısına kıyasla yıllık bazda daha hızlı büyüdüğü şeklinde. Bu verinin BIST açısından önemi ise Türkiye’nin ekonomik olarak büyümesinin dış finansman koşullarına bağlı olması nedeniyle ABD güçlü verileri ile ABD Doları’nın değer kazanmasına ve global merkez bankalarının likidite koşullarında olası sıkılaştırma nedeniyle negatif etkilenebilecek olması olarak görmekteyiz. Bu durumda bugün açıklanacak ABD verileri eşliğinde TL’de değer kaybının sürmesi durumunda enflasyon ve faiz oranlarında yükseliş riski BIST 100 Endeksinde bankacılık hisseleri öncülüğünde düşüşün 76,000-80,000 bandı içerisinde sürmesine neden olabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

FROTO…Nötr… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 174 milyon TL net kar açıkladı (Piyasa beklentisi 169 milyon TL). FAVÖK ise 313 milyon TL ile piyasa beklentisi paralelinde gerçekleşti. (KAP)

TATGD…Sınırlı Negatif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 11 milyon TL net kar ile piyasa beklentisi altında açıklandı. (Piyasa beklentisi 18 milyon TL). FAVÖK ise 18 milyon TL ile piyasa beklentisi paralelinde gerçekleşti. (KAP)

TSKB…Nötr… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönem net karı 118 milyon TL ile piyasa beklentisi olan 118 TL ile aynı seviyede gerçekleşti. (KAP)

TTRAK…Pozitif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 62 milyon TL net kar açıkladı (Piyasa beklentisi 58 milyon TL). FAVÖK ise 111 milyon TL ile piyasa beklentisi 99 milyon TL üzerinde gerçekleşti. (KAP)

ARCLK…Nötr… Şirketin, kendisinin %45, ana ortağı Koç Holding A.Ş.'nin %5 oranında pay sahibi olduğu Arçelik-LG Klima’nın  yönetimi ve faaliyetlerine ilişkin olarak Arçelik ve Koç Holding ve LG Electronics, Inc arasında, 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere yeni bir Ortaklık Sözleşmesi imzalandı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, dün BIST 30 Endeksi paralelinde düşüşe bağlı oalrak günü %1,3 düşüşle 96,150 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta global hafif negatif ortam eşliğinde düşüşe bağlı olarak 95,5-96,5 bandında hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dün yurt içinde Merkez Bankası’ının yılın son çeyreğine ilişkin açıkladığı enflasyon raporu ve Başkan Çetinkaya’nın konuşması takip edildi. Söz konusu sunum öncesi Türk Lirası cinsinden varlıkların üzerinde stresin arttığı görülürken, USDTRY paritesi 3,11 seviyesini aştı. Bu kapsamda USDTRY Ekim kontratı günü %0,68 değer kazancı ve  3,1082 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki yatay seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,15 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,10-3,07 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dolar endeksinde görülen hareketlilik altında da dalgalı seyri beraberinde getirdi. Söz konusu hareketliliğe rağmen Altın Ekim kontratı günü yatay ve 1267 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Geçtiğimiz haftadan bu yana güçlü dolar eğiliminin etkisiyle zayıflayan EURUSD paritesinde dün tepki alımları görülse de yükselişler kalıcı olamadı. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı dünü yatay ve 1,0935 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle tepki alımlarının görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının sınırlı yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.