DÜN NE OLDU?

BIST’TE YATAY SEYİR DEVAM ETTİ…

BIST 100 Endeksi global piyasalarda Apple’nin beklentilerin altında kalan karı nedeniyle global piyasalardaki satış eşliğinde günün ilk yarısında %1’e yakın gerilese de günsonunda önemli değişiklik göstermeyerek günü 79,738 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

SAAT 10:30 TCMB ENFLASYON RAPORU ve BAŞKAN ÇETİNKAYA’NIN KONUŞMALARI İZLENİLECEK…

BIST 100 Endeksinde bugün TL’nin değerini etkilemesi açısından TCMB 2016 4. Çeyrek dönem enflasyon raporu ve sonrasında saat 10:30 TCMB Başkanı Çetinkaya’nın konuşması izlenilecek. Konuşmada TCMB’nin faiz politikasında sadeleşmeyi nasıl bir süreçte ve ne şekilde tamamlayacağına ilişkin ipuçları önemli olacak. Genel düşüncemiz enflasyon düşüş ve büyümede yavaşlama paralelinde TCMB’nin piyasa şartları izin verdiği ölçüde faiz indirimine devam etmek istediği şeklinde.

ŞİRKET HABERLERİ

GOODY…Negatif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 14 milyon TL zarar açıkladı. Şirket bir önceki çeyrek dönemde 23 milyon TL net kar açıklamıştı. FAVÖK ise 3.Çeyrek 2016 döneminde bir önceki çeyrek döneme kıyasla 32 milyon TL’den 22 milyon TL’ye geriledi. (KAP)

ANHYT…Nötr… Şirketin 2016 3. Çeyrek dönemde 44 milyon TL net karı ile 41 milyon TL olan beklentilerin hafif üzerinde geldi. (KAP)

ANHYT…Nötr… Şirketin 2016 3. Çeyrek dönemde 14 milyon TL net karı ile 17 milyon TL olan beklentilerin hafif altında geldi. (KAP)

ISGYO…Nötr… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 22 milyon TL net karı 23 milyon TL olan beklentileri paralelinde açıklandı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, günü ilk yarısında global piyasalara bağlı olarak günü düşüşte olsa da günü %0,2 yükselişle 97,425 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratın bugün global piyasalarda hafif negatif seyrin sürmesi ve TL’de gelişen ülke para birimlerindeki değer kaybına bağlı olarak güne hafif düşüşle başlamasını, gün içinde ise 96,5-97,5 bandında hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dün veri akışının sakin olduğu günde dünya genelinde güçlü dolar eğilimi etkisini sürdürdü.Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte dolar karşısında değer kaybederken, söz konusu kayıplar sınırlı oldu. Bu kapsamda USDTRY Ekim kontratı günü yatay ve 3,0871 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki tepki alımları göz önünde bulundurularak kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,10 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,05 seviyesi destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün veri akışının sakin olduğu günde altın güçlü dolar eğiliminin de etkisiyle geçtiğimiz gün görülen kazançlarını geri verdi. Söz konusu kar satışları eşliğinde Altın Ekim kontratı günü %0,22 değer kaybı ile 1268 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Geçtiğimiz haftadan bu yana güçlü dolar eğiliminin etkisiyle zayıflayan EURUSD paritesinde dün tepki alımları görüldü. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı dünü %0,59 değer kazancı ile 1,0932 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle sınırlı fiyat hareketlerinin seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay bir başlangıç başlamasını beklemekteyiz.