DÜN NE OLDU?

TL’DE DEĞER KAYBI SONRASINDA BIST GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi TCMB’nin faizlerde değişiklik yapmamasının ardından Cuma günü TL’de değer kaybının gelişen ülkeler para birimlerindeki değer kaybı eşliğinde sürmesi nedeniyle geriledi. BIST 100 Endeksi günü %0,5 düşüşle ve geçen haftayı ise %1,6 yükselişle 78,843 seviyesinden tamamladı. Geçen hafta BIST Bankacılık Endeksi %3,17 yükselirken BIST Sanayi Endeksi önemli oranda değişmedi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

TL’DE SAKİNLEŞME EŞLİĞİNDE POZİTİF SEYİR…

BIST 100 Endeksinde 76,000-80,000 bandında son 3 aylık dönemdeki yatay hareket sürerken, TCMB faiz kararının ardından TL’nin değer kaybında sakinleşme ve sabah itibariyle Asya piyasalarındaki hafif pozitif seyir eşliğinde güne hafif yükselişle açılış beklemekteyiz. Bu hafta için önemli gündem ve veri takvimi incelendiğinde, Perşembe günü TCMB Başkanı Çetinkaya’nın enflasyon raporu sunumu ve konuşması, Cuma günü ise ABD 3. Çeyrek büyüme verisi açıklanacak. TCMB’den Perşembe günü gelecek açıklamalar faiz politikasının seyri konusunda önemli ipuçları içerecektir. TCMB geçen haftaki toplantında faiz indirimine ara verse de düşen enflasyon ve büyüme hızında yavaşlama paralelinde global piyasalar izin verdiği sürece TCMB’nin faiz indirim sürecini korumak istediğini düşünmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

AKBNK… Sınırlı Pozitif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 1,105 milyon TL (beklenti 1,090 milyon TL) net  kar açıkladı. (KAP)

ARCLK… Sınırlı Pozitif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 264 milyon TL (beklenti 227 milyon TL) net  kar ve 445 milyon TL FAVÖK (beklenti 444 milyon TL) açıkladı. (KAP)

VESBE… Sınırlı Pozitif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 90 milyon TL net kar ve 110 milyon TL FAVÖK açıkladı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, gün içinde 96,725-97,500 bandında hareket ederek TCMB’nin faizleri değiştirmemesi ile birlikte kar realizasyonu eşliğinde günü %0.2 düşüş ile 96,925 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratın Asya piyasalarındaki hafif olumlu seyir ve TL’de değer kaybında sakinleşme paralelinde güne hafif yükselişle başlamasını beklemekteyiz. İlgili kontrat için hareket bandı beklendimi bugün için 96,200-97,200 aralığı şeklindedir.

USDTRY Kontratı

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmesinin ardından Türk Lirası cinsinden varlıklar cephesinde değer kazançları, haftanın son işlem gününde yerini kar satışlarına bıraktı. Bunun paralelinde USDTRY Ekim kontratı günü %0,78 değer kazancı ile 3,0896 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki tepki alımları göz önünde bulundurularak kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,10 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,05 seviyesi destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Haftanın son işlem gününde dünya genelinde güçlü dolar hareketinin kısa süreli dinlenme sürecine girmesinin etkisiyle altında sınırlı fiyat hareketleri görüldü. Bu kapsamda  Altın Ekim kontratı günü yatay ve  1266 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası kararları ve yetkililerden gelen açıklamalar sonrası geçtiğimiz Cuma günü de EURUSD paritesi değer kaybetmeye devam etti. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı dünü %0,45 değer kaybı ile 1,0881 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.