DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİNDE YATAY SEYİR DEVAM ETTİ…

Global piyasalarda Trump sonrası gelişmiş ülke piyasalarında yükselişin devamına bağlı olarak görülen olumlu seyre karşın gelişen piyasalardaki değer kaybı durdu. Bu paralelde TL’de değer kaybının da USDTRY paritesinde 3,40 seviyelerinde durulması ile birlikte BIST 100 Endeksi dün %0,4 yükselişle genel yatay bant içerisindeki hareketini dün de devam ettirdi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

YARIN YAPILACAK TCMB FAİZ TOPLANTISI ÖNCESİ HAFİF YÜKSELİŞ….

BIST 100 Endeksinin seyri açısından yarın TCMB faiz toplantısından çıkacak olan kararlar kısa vadede belirleyici olacak. TCMB’nin %7,25-%8,25 faiz koridorunda herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Bununla birlikte %7,50 seviyesindeki politika faizinde 25 baz puan artışla %7,75 seviyesine yükseltilmesi ve sadeleşlme sürecinin tamamlanmasını beklemekteyiz. Bu durumda kısa vadede olağanüstü durumlar hariç USDTRY paritesinde 3,40 TL seviyelerinin bir süre için direnç olarak kalmaya devam edebileceğini öngörmekteyiz. Benzer olarak BIST 100 Endeksi de Trump sonrası 74,500 seviyelerinden başlayan kısa vadeli tepki yükselişi haber akışına bağlı olarak hafif şekilde devam edebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

MRDIN…Nötr…Şirket, 2014 yılı Ekim ayında pazar koşulları göz önünde bulundurularak durdurulan ve 11 Kasım 2015 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında 2016 yılı Kasım ayına kadar uzatılan bir numaralı klinker fırın duruşunun, pazar koşullarında herhangi bir iyileşme olmaması sebebiyle devam etmesine karar verdiğini açıkladı. Ayrıca, bu konunun 2017 yılı Mart ayında tekrar gündeme alınmasının uygun olacağı belirtildi. Mevcut durumda, şirketin diğer ve daha yüksek kapasiteli klinker fırınında üretim devam etmektedir. (KAP)

ANELE…Sınırlı Pozitif…Şirketin mükim iştiraki, Anel Emirates General Contracting Dubai’de, Dubai-I Terminal Binası Projesi üstlenmek üzere, proje ana yüklecisi Hyundai Engineering ile ön anlaşma yaptı. Sözleşme tutarı 20.6 milyon USD. Projenin 2019’un ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor. (KAP)

BIMAS…Sınırlı Negatif…Abdulrahman El Khereıjı Borsada işlem görmeyen statüde 500 bin TL nominal tutarlı hisselerin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na basvurdu. Abdulrahman El Khereıjı, şirkette %2 paya sahip durumdadır. (KAP)

SRVGY…Nötr…Şirket, mevcut olan 52 milyon TL sermayesini tahsisli satış yoluyla bedelli olarak 50.6 milyon TL artırarak 102.6 milyon TL'ye çıkarma başvurusu, SPK tarafından onaylandı. (SPK Bülteni)

KLNMA…Nötr…Şirket, mevcut olan 160 milyon TL sermayesini halka arz yoluyla bedelli olarak 340 milyon TL artırarak 500 milyon TL'ye çıkarma başvurusu, SPK tarafından onaylandı. (SPK Bülteni)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, TL’de değer kaybı sürecinde yavaşlamaya bağlı olarak yükselen BIST 30 Endeksi paralelinde günü %0,3 yükselişle 93,250 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta global piyasalardaki sakin seyrin devamına bağlı olarak mevcut seviyelerde yatay bant içerisinde hafif yükseliş yönünde hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Haftaya başlarken dolar cephesinde görülen sakin seyir dün yerini tepki alımlarına bıraktı. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir görünüm sergilerken, Türk Lirası dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasında yer aldı. Bu kapsamda USDTRY Aralık kontratı dünü %0,58 değer kazancı ile 3,4075 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın yatay bir  başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,35 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,30-3,25 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Haftaya başlarken dolar cephesinde görülen sakin seyir dün yerini tepki alımlarına bıraktı. Güçlenen dolar paralelinde dün altın günün genelinde satış baskısı altında kaldı. Bunun paralelinde Altın Aralık kontratı dünü %0,16 değer kaybı ile  1213 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Haftaya başlarken dolar cephesinde görülen sakin seyir dün yerini tepki alımlarına bıraktı. Güçlenen dolar paralelinde dolar endeksi 101,00 seviyesinin üzerine yerleşirken EURUSD paritesinde günün genelinde zayıf seyir görüldü. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı günü %0,12 değer kaybı ile  1,0638 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.