DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ ÖNEMLİ BİR GÜNDEM MADDESİNİN OLMADIĞI GÜNDE HAFİF GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi, global piyasaların Noel tatili öncesinde düşük işlem hacimli yatay eğilim eşliğinde günü %0,2 gibi hafif düşüşle 77,619 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

AVRUPA BANKACILIK SEKTÖRÜNE İLİŞKİN KAYGILARA BAĞLI OLARAK HAFİF DÜŞÜŞ EĞİLİMLİ SEYİR…

İspanya ve İtalya bankacılık sektörüne ilişkin kaygılar eşliğinde global görünüm hafif negatif olmakla birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın sözkonusu bankaların problemlerini çözebileceği beklentisi negatifliği sınırlamakta. Bugün ise veri bakımından saat 16:30’da ABD 3. Çeyrek büyüme ve FED’in yakından izlediği kişisel gelir ve harcamalar önemli olacak. BIST 100 Endeksinde sabah itibariyle Asya piyasalarındaki hafif negatif eğilime bağlı olarak sınırlı düşüşle açılış görülebilir. Bununla birlikte global piyasalarda Noel tatili öncesi düşük işlem hacimli piyasa ortamında genelde yatay seyir beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

BAGFS…Nötr…Şirket, SNC-Lavalin SA/NV firması ile, ThyssenKrupp Industrial Solutions AG'ye anahtar teslimi ihale edilen CAN/AN tesisinin; kurulu kapasitesi olan 2.000 ton/gün Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN) ve 1.550 ton/gün stabilize Amonyum Nitrat (AN)'ın Avrupa piyasalarına ihraç edilecek kalitede üretim yapmasını teminen mühendislik, malzeme tedarik ve denetim-gözetim hizmetlerinin yanı sıra süreç ve operasyonların düzenli olarak gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi hizmetlerini kapsayan bir sözleşme imzalandığını açıkladı. İyileştirme çalışmalarına 2017 yılında başlanacağı ve bu çalışmalara dek tesisin üretime devam edeceği belirtildi. Sözleşme bedeli ise 4 milyon Euro olduğu açıklandı. (KAP)


ISGSY…Nötr… Şirket, bağlı ortaklığı Numnum Yiyecek ve İçecek A.Ş.'nin 2.7 milyon TL olan ödenmiş sermayesinin %133,33 oranında bedelli artırılması işlemine iştirak edilmesine karar verildiğini ve 31.12.2016 tarihine kadar Numnum’a toplam 10 milyon TL ödeneceğini açıkladı. (KAP)

LOGO…Sınırlı Pozitif… Şirket, 2016 yılı hedeflerini açıkladı. 2016 yılı sonu için 166.2 milyon TL satış geliri, %50 FAVÖK marjı ile 83.2 milyon TL FAVÖK ve %31 vergi öncesi kar marjı ile 50.9 milyon TL vergi öncesi kar hedeflediklerini açıkladı. Şirket, 2015 yılında, 128.7 milyon TL satış geliri, %42 FAVÖK marjı ile 53.7 milyon TL FAVÖK ve %31 vergi öncesi kar marjı ile 40 milyon TL vergi öncesi kar açıklamıştı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün BIST 30 Endeksindeki hafif gerilemeye bağlı olarak günü %0,3 düşüşle 95,075 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratın gobal piyasalardaki yatay seyre bağlı olarak 94,5-95,5 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün dünya genelinde doların sakin seyri paralelinde Türk Lirası  cinsinden varlıklarda yatay görünüm hakimdi. USDTRY Aralık kontratı dünü yatay ve 3,5181 seviyesinde tamamladı. Bugün ABD’de açıklanacak olan veri akışı kontratın seyri için önem arz etmekte.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,45-3,40 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde sakin gündemin de etkisiyle dolar cephesinde görülen kar satışları altın tarafından yükseliş fırsatı olarak değerlendirilse de söz konusu yükselişlerin 1140 seviyesinde yavaşladığı görüldü. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı dünü  %0,50 değer kazancı ile 1133 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün dünya genelinde sakin gündemin de etkisiyle dolar cephesinde görülen kar satışları EURUSD paritesi tarafından yükseliş fırsatı olarak değerlendirildi. Söz konus yükselişlerin 1,05 seviyesi bölgesine doğru yorulduğu görülürken EURUSD paritesi 1,05 seviyesi aşamadı. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü  %0,60 değer kazancı ile 1,0444 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı tepki alımı ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.