DÜN NE OLDU?

 

GLOBAL PİYASALARDA OLUMLU SEYRE KARŞIN BIST YATAYDA KALDI…

 

ABD Dolarında güçlenme ve tahvil faizlerinde yükseliş eğiliminin sakinleşmesi ve petrol fiyatlarındaki yükselişten olumlu etkilenen global sentimente karşın BIST 100 Endeksi dün önemli değişiklik göstermeden günü %0,1 düşüşle 75,544 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,8 düşerken BIST Sanayi Endeksi %0,2 yükseldi. Sanayi Endeksinde Bankacılık Endeksine karşı pozitif ayrışma böylece dün de devam etti. BIST Sanayi Endeksi Kasım ayı başına göre Bankacılık Endeksine karşı %5 daha iyi performans göstermiş durumda.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

YÜKSELİŞ DENEMELERİNE KARŞIN GENELDE YATAY HAREKET…

Global gündemde önemli bir değişiklik bulunmamakta. Trump sonrası ilk fiyatlamaların ardından piyasa algısı kısmen pozitif. Son 3 haftalık süreçte ABD öncülüğünde gelişmiş ekonomiler gelişenlere göre pozitif ayrışmış durumda. Gelişen ülkelerin güçlenen dolar nedeniyle olumsuz etkilendiği ortamda BIST 100 Endeksi de genel olarak zayıf kalmaya devam etmekte. İç piyasada gündem bu hafta için Perşembe günü TCMB faiz toplantısı olacak. Ayrıca Avrupa Parlemontosu bu hafta Türkiye’nin AB üyeliğine müzakerelerin askıya alınıp alınmayacağını Perşembe günü oylaması beklenmekte. USDTRY’nin 3,40 ile enflasyon bazında kritik seviyelere gelmesinin ardından TCMB’nin faiz indirim sürecini sonlandırması muhtemel görünüyor. Sabah itibariyle Asya piyasaları ve ABD hisse future yükselişte. BIST 100 Endeksinde hafif pozitif açılışa karşın genelde yatayda kalması beklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

TCELL…Nötr…Çukurova Holding, Alfa’nın Turkcell’de  dolaylı yoldan sahip olduğu %13.22 payı satın almak için tahkim mahkemesinin belirlediği tarihe kadar teklifte bulunmadı. Böylece Çukurova’ya ait Turkcell hisselerini satın alma hakkı Alfa’ya geçti. Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Rus milyarder Mikhail Fridman’ın holding şirketi Alfa’nın Çukurova’nın sahip olduğu dolaylı %13.76 Turkcell hissesini satın alıp almayacağına 28 Kasım’a kadar karar vermesi gerekiyor. İngiliz tahkim mahkemesinin Ağustos ayı başında açıklanan kararına göre Çukurova’nın 18 Kasım’a kadar Rus Alfa grubunun telekom varlıklarını yöneten LetterOne şirketine ait Turkcell’deki dolaylı %13.22 payı 2.7 milyar USD’a satın alması ya da elindeki  %13.76 hisseyi Letterone’a 2.8 milyar USD bedel ile satması gerekiyordu. (Habertürk)

GSDHO…Şirket, %80 oranında 200 milyon TL bedelsiz sermaye arttırımının 22/11/2016 (bugün) tarihinde gerçekleşeceğini bildirdi. (KAP)

KIPA…Pozitif… Şirket, vergi affından yararlanmak üzere başvuruda bulunmuştu. Sonuç olarak, şirket, 204.8 milyon TL yerine 14.2 milyon TL ödeyerek ihtilafları sonlandırdı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, global piyasalarda olumlu seyre karşın 92,5-93,5 bandında yatayda kalarak günü 92,975 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta global pozitif seyre paralel olarak hafif olumlu açılış beklemekle birlikte genelde yatayda kalması beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Haftanın ilk işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimleri geçtiğimiz hafta dolar karşısında vermiş oldukları kayıpları telafi etme çabasındaydı. Türk Lirası da söz konusu seyre iştirak ederken, gün içerisinde Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun yeniden toplanacağına ilişkin haber akışı Türk Lirası cinsinden varlıklar üzerindeki stresi kısa süreli azalttı. Bu kapsamda USDTRY Aralık kontratı haftanın ilk işlem gününü %0,48 değer kaybı ile 3,3879 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın yatay bir  başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,35 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,30-3,25 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Geçtiğimiz hafta boyunca küresel piyasalarda gerek risk algısının yatışması, gerek Fed Başkanı Yellen’ın söylemleri ile birlikte doların güçlenmesi altını satış baskısı altında bırakmıştı. Haftanın ilk işlem gününde altın dolar cephesindeki tansiyonun sakinleşmesinin etkisiyle kayıplarını telafi etme çabasındaydı. Bunun paralelinde Altın Aralık kontratı haftanın ilk işlem gününü %0,39 değer kazancı ile  1215 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Geçtiğimiz hafta boyunca küresel piyasalarda gerek risk algısının yatışması, gerek Fed Başkanı Yellen’ın söylemleri ile birlikte doların değer kazanma eğilimini sürdürmesinin etkisiyle dolar karşısında zayıf seyir izleyen euro dün tepki alımları ile birlikte kayıplarını telafi etme çabasındaydı. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı günü %0,29 değer kazancı ile  1,0651 seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.