DÜN NE OLDU?

JAPONYA MERKEZ BANKASI PARASAL GENİŞLEMEYE DEVAM KARARI İLE GLOBAL HİSSE PİYASALARI YÜKSELDİ…

Japonya Merkez Bankası politika faizini değiştirmemesi ve parasal gevşeme programının %2 enflasyon hedefine ulaşana dek devam edeceğini açıkladı. BIST 100 Endeksi dün %0,7 yükselişle global hisse piyasalarındaki yükselişe eşlik etti.

BUGÜN NE OLACAK?

FED FAİZLERİ BEKLENTİLERE UYGUN OLARAK DEĞİŞTİRMEDİ…

Bugün bu kararın piyasaya pozitif etkisini göreceğiz. BIST 100 Endeksinin güne %1,0 yükselişle başlamasını beklemekteyiz.

TCMB BUGÜN FAİZ İNDİRİMİNE DEVAM EDECEK Mİ?

TCMB’nin faiz indirim serisine bu toplantıda da 25 baz puan indirimi ile devam etmesini beklemekteyiz. Geçen ay %8,0’a gerileyen enflasyon, Türkiye GSMH’de büyümede 3,1%’e yavaşlama, tekrar çift haneye ulaşan işsizlik oranları ve global merkez bankalarından parasal sıkılaştırma görülmemesi TCMB’nin faiz indirim sürecini desteklediğine inanmaktayız. Faiz kararı saat 14:00’da açıklanacak.

PARASAL GENİŞLEME VE TCMB’NİN OLASI FAİZ İNDİRİMİ BIST’I OLUMLU ETKİLEMEYE DEVAM EDER Mİ?

Hisse senetleri piyasalarında parasal genişleme ve faiz indirimleri doğal olarak hisse değerlemelerinin yükselmesini ve büyümeyi teşvik etmesi beklenir. Buna karşın 2008 krizi sonrası sözkonusu parasal genişlemelerin  dünya ekonomik büyümesine beklenen olumlu etkisi zamanla azalmakta. Bu nedenle parasal genişleme ve faiz indirimlerinin BIST üzerinde yeni bir yükseliş trendi oluşturacak kadar güçlü olmaması ve  olumlu etkisinin sınırlı düzeyde kalmasını beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

ZOREN… Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin jeotermal alanların kiraya verilmesi konusundaki ihaleyi kazandı. İhale kapsamında 3470 hektar alan 2041 yılına kadar kiralanacak.

BIST 30 Kontratı

DÜN NE OLDU?

Ekim vadeli kontrat, Japonya Merkez Bankası’nın genişlemeci politikalarını sürdürmesi ve FED’in de dünkü toplantıda faiz artırmayacağı beklentisi eşliğinde günü %0,83 yükselişle 96,400’den tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

FED’in beklentiler dahilinde dün faizleri yükseltmemesi ve Asya piyasalarındaki olumlu seyir eşliğinde güne %1,0 yükselişle 97,300 seviyelerinde başlamasını beklemekteyiz. Günün 2. yarısında ise saat 14:00’da açıklanacak TCMB faiz toplantısında gelmesini beklediğimiz 25 baz puanlık indirim eşliğinde yükseliş eğiliminin sürebileceğini öngörmekteyiz. Ekim kontratı bu ay en yüksek 97,400’ü test etmişti.

USDTRY Kontratı

DÜN NE OLDU?

USDTRY Ekim kontratı, global Merkez Bankalarından gelen açıklamalarla piyasalardaki pozitif sentiment eşliğinde günü %0,02 düşüşle 2,9996 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

Dün akşam FED’in faiz indirimine gitmemesi paralelinde global piyasalarda sabah itibariyle Asya piyasalarında da süre olumlu seyir eşliğinde güne %0,6 düşüşle başlamasını beklemekteyiz. TCMB’den bugün gelebilecek 25 baz puan indirimi ile sürmekte olan faiz indirim süreci sonucunda USDTRY spotta 2,90 seviyelerinin altını beklemiyoruz.

ALTIN/USD Kontratı

DÜN NE OLDU?

Altın kontratı, Japonya MB ile genişlemeci politikalara devam edeceğini açıklaması ile birlikte FED toplantısı öncesinde günü %0,8 yükselişle 1327 US$/ons seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

FED’in dün faizleri değiştirmemesi eşliğinde 1325 seviyesinden 1332’ye yükselmiş durumda. Dolayısıyla Altın kontratı spottaki yükselişe eşlik etmesini beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

DÜN NE OLDU?

Japonya MB genişlemeci politikaya devam kararı ile 1,1130 seviyesine gerileyen EURUSD, dün akşam FED faiz değiştirmeme kararı ile birlikte 1,1195 seviyelerine yükseldi. Sabah itibariyle devam eden yükselişle birlikte 1,1218 seviyesinde bulunuyor.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

FED faiz değiştirmeme kararının EURUSD’yi yükseliş yönünde desteklemesini beklemekteyiz. Ancak saat 16:00’da Avrupa MB Başkanı Draghi’nin de genişlemeci politikalar yönünde olası açıklamaları EUR’a tekrar değer kaybettirebilir.