DÜN NE OLDU?

BIST TCMB’NİN FAİZLERDE DEĞİŞİKLİĞE GİTMEMESİ VE TL’DE SAKİN SEYİR EŞLİĞİNDE YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi dün TCMB’nin faizlerde değişikliğe gitmemesi ve global hisse piyasasının ABD borsalarındaki yükselişe bağlı olarak pozitif seyretmesi eşliğinde günü %0,8 yükselerek 77,808 seviyesinden tamamladı. TCMB dün piyasanın politika faizinde ve faiz koridoru üst bandında 25 baz puanlık artış beklentisine karşın GSMH’de 3. Çeyrekte küçülmeye bağlı olarak faizleri değiştirmedi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

GLOBAL HİSSE PİYASASINDA POZİTİF SEYRE BAĞLI OLARAK HAFİF YÜKSELİŞ…

Yılsonun yaklaşırken ABD hisse piyasalarının öncülük ettiği global hisse piyasalarında yükseliş eğilimi sürmekte. Dün Dow Endeksi %0,4 artışla 19,967 ile 20,000 seviyesine yaklaşarak yeni rekor seviyesine yükseldi. Sözkonusu ABD borsalarının öncülük ettiği yükselişe global hisse piyasaları da uyum sağlamaya çalışmakta. BIST 100 Endeksi de global olumlu ortam eşliğinde yükselişini sürdürmekte. Bugün piyasalarda önemli bir gündem maddesi olmamasına karşın BIST 100 Endeksinde de sabah itibariyle Asya piyasalarında devam eden olumul seyre paralel olarak hafif yükseliş eğilimi gözlenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

EREGL…Sınırlı Pozitif… Şirket tarafından yapılan başvuruya istinaden Çin Halk Cumhuriyeti menşeli “sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik” (kalın levha) ürününün ithalatına ilişkin olarak damping soruşturması açılmasına karar verildiği Resmi Gazete’de yayınlandı. (Resmi Gazete)

BAGFS…Sınırlı Pozitif…Şirket, Romanya merkezli Trammo şirketi ile 1,1 milyon USD tutarında yeni bir sipariş aldığını bildirdi. Siparişin miktarının 10,050 ton CAN gübresi olduğu ve sevkiyatların da Aralık ayı içerisinde tamamlanacağı belirtildi. (KAP)


TRCAS…Nötr…Turcas Petrol A.Ş., ortaklarından Turcas Petrol A.Ş.'nin sahip olduğu şirket sermayesinin %5,36‘sına tekabül eden toplam 14.4 milyon TL nominal değerli payların, 1,40 TL fiyatla Turcas Enerji Holding A.Ş.'ye toptan alış satış işlemleri kapsamında satılması için Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvuru yapıldığını bildirdi. (KAP)

EGEEN…Nötr…Şirket, Pınarbaşı Merkez ve Serbest Bölge üretim tesislerinde sene sonu yapılacak olan sayım ve bakım işlemleri nedeniyle 21.12.2016 günü saat:15.30' da üretime ara verileceğini ve 02.01.2017 günü yeniden üretime başlanacağını açıkladı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün TCMB’nin faizlerde değişiklik yapmaması ve global pozitif seyre bağlı olarak günü %0,8 yükselişle 95,425 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratın önemli bir gündem maddesi bulunmaması nedeniyle 95,0-96,0 bandında yatay hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün yurt içinde Merkez Bankası Aralık ayı toplantısının ardından Türk Lirası cinsinde varlıklarda değer kaybı görülse de günün ilerleyen saatlerinde söz konusu kayıpların telafi çabası hakimdi. Söz konusu tepki alımları birlikte Türk Lirası dün dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimleri arasında ilk sıralarda yer aldı. USDTRY Aralık kontratı dünü %0,20 değer kazancı ile 3,5207 seviyesinde tamamladı.Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,45-3,40 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün küresel piyasalarda veri akışının sakin olduğu günde dolar dünya genelinde değer kazanma eğilimini sürdürdü. Söz konusu değer kazanma sürecinde altında görülen satış baskısı gün içerisinde derinleşti. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı dünü  %1,04 değer kaybı ile 1128 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı tepki alımı ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün küresel piyasalarda veri akışının sakin olduğu günde dolar dünya genelinde değer kazanma eğilimini sürdürdü. Söz konusu değer kazanma sürecinde euro dolar karşısında zayıflamaya devam ederken EURUSD paritesi 1,0352 seviyesine kadar geriledi. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü  %0,67 değer kaybı ile 1,0382 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı tepki alımı ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.