DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ DOLAR BAZINDA DÜŞÜK SEVİYELERİNDEN DESTEK BULDU…

BIST 100 Endeksi Trump sonrası gördüğü en düşük seviye olan 74,500 seviyelerinden destek bularak günü %0,7 yükselişle 75,639 seviyesinden tamamladı. TL’de zayıflama ve faizlerde yükseliş genel olarak BIST hisse piyasasasını negatif olarak baskılasa da dolar bazında 2,2 US$ ile son 7 yılın en düşük seviyesine gerilemesi tepki alımlarının gelmesine neden olmakta.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

İÇ GÜNDEM PERŞEMBE GÜNÜ TCMB FAİZ TOPLANTISI…

Global piyasalarda Trump sonrası yeni ekonomi politikaları fiyatlanmaya genel olarak devam etmekte. Mevcut durumda ABD tarafında dolarda güçlenme ve ABD tahvil faizlerinde yükseliş eğiliminde önemli bir değişiklik görünmemekte. Trump sonrası gelişen ülkeler para sepeti ABD Dolarına karşı %6 değer kaybetti. TL ise aynı süreçte %8 ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin hafif üzerinde değer kaybetti. Bu süreçte BIST 100 Endeksi gelişen ülkeler hisse piyasaları endeksine karşı benzer şekilde dolar bazında %2 daha düşük performans gösterdi. TL’de değer kaybının enflasyon parametrelerine göre önemli seviyelere ulaşmasının ardından geçen hafta Başbakan Yıldırım önderliğinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı ve TCMB gerekli tedbirleri alacağı açıkladı. Bu anlamda Perşembe günü TCMB’nin faiz toplantısının ardından alınacak olası kararlar ve açıklamalar bu hafta için belirleyici olacak. Genel beklentimiz faizlerde değişiklik yapılmayacağı yönünde. Bu paralelde TL’de değer kaybının durması durumunda kısa vadeli olarak BIST 100 Endeksinde 76,000-77,000 bandına doğru yükseliş beklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

ISGYO…TSGYO…Sınırlı Pozitif… Şirketler, kira gelirlerinin arttırılması ve portföyün çeşitlendirilmesi amacıyla birleşme görüşmelerine başlanmasına karar verdiler. (KAP)

GUBRF…Nötr…Şirket, iştiraki Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.’nin 57 milyon TL nominal bedelli payının %40’ına denk gelen payların satışı için Asyagaz Enerji ve Petrokimya Ürünleri Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. ile 21 milyon TL bedel ile anlaştı. (KAP)

ZOREN…Nötr…Şirket, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Parekende Satış A.Ş.’ye ait hisselerin tamamını satın alacağını açıkladı. Satın alım için gerekli izinler alındıktan sonra, satışın Ocak 2017’de tamamlanacağı bildirildi. (KAP)

MAKTK…Sınırlı Pozitif…Şirket, Kocaeli’de bulunan taşınmazlarını, 93 milyon TL’den düşük olmamak üzere ihale yoluyla satışına karar verdi. (KAP)

FROTO…Nötr…Şirket, temettü ödemesini, 22 Kasım tarihinden itibaren yapacak. Şirket, A Grubu payları için pay başına net 0.7565 TL temettü ödeyecek. Temettü Getirisi %2.5 (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, global piyasalarda son dönemdeki düşüşün ardından tepki yükselişlerine bağlı olarak günü %0,7 yükselişle tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta genel olarak Cuma günkü tepki yükselişinin devamı olarak hafif yükseliş görülebilirse de yatay ortamı değiştirirebilecek önemli bir gündem bulunmuyor. Aralık vadeli kontrat için bugün 92,5-93,5 bandında hareket beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Geçtiğimiz hafta boyunca dolar gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir çoğu karşısında değer kazandı. Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte dolar karşısında değer kaybederken, negatif ayrışma derecesi yüksek olan para birimleri arasında yer aldı. Bu kapsamda USDTRY Aralık kontratı haftanın son işlem gününü %0,81 değer kazancı ile 3,4041 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın yükseliş ile  başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,35 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,30-3,25 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Geçtiğimiz hafta boyunca küresel piyasalarda gerek risk algısının yatışması, gerek Fed Başkanı Yellen’ın söylemleri ile birlikte doların güçlenmesi altını satış baskısı altında bıraktı . Bunun paralelinde Altın Aralık kontratı haftanın son işlem gününü %1,52 değer kaybı ile  1210 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne tepki alımları ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Geçtiğimiz hafta boyunca küresel piyasalarda gerek risk algısı yatışması, gerek Fed Başkanı Yellen’ın söylemleri ile birlikte doların güçlenmesi euroyu zayıflattı. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı günü %0,84 değer kaybı ile  1,0620 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.