DÜN NE OLDU?

TCMB’NİN FAİZLERİ DEĞİŞTİRMEMESİ İLE BIST 100 ENDEKSİNDE KAR SATIŞLARI GÖRÜLDÜ…

BIST 100 Endeksi, TCMB’nin faiz indirim beklentisi eşliğinde günün ilk yarısında %1 yükselmesine karşın TCMB’nin faizleri değiştirmemesinin ardından kar realizasyonu sonucunda günü %0,1 gibi hafif yükseliş ile tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

ÖNEMLİ BİR GÜNDEM MADDESİNİN OLMADIĞI GÜNDE YATAY SEYİR…

BIST 100 Endeksinde dün TCMB’nin faizleri değiştirmemesinin ardından bugün piyasalar açısından önemli bir gündem maddesinin olmaması nedeniyle yatay seyir beklemekteyiz. Sabah itibariyle Asya piyasaları rakip para olarak Euro’nun Mart ayından bugüne en düşük seviyesine gerilemesi ve petrol fiyatlarında gerileme nedeniyle önceki günlerdeki yükselişin ardından hafif düşüşte seyretmekte. BIST 100 Endeksinde mevcut durumda son 3 aydır devam etmekte olan 76,000-80,000 bandındaki yatay seyri sonlandırıcak bir gelişme şimdilik bulunmamakta.

ŞİRKET HABERLERİ

EREGL… Sınırlı Pozitif…Şirket, 2016 3. Çeyrek dönem finansallarını bugün açıklayacak. Piyasa beklentisi 3. Çeyrek dönem için 526 milyon TL net kar ve 826 milyon TL FAVÖK açıklayacağı şeklinde. 2015 yılında 8,9 milyon ton ham çelik üretimi gerçekleştiren şirket 2016/09 döneminde ham çelik üretimi 2.6 milyon tonla geçen yılın aynı dönemine göre %6,9 azalış gösterdi. İskenderun tesislerinde ise ham çelik üretimi 4.1 milyon %8,5 artış göstermiştir. Erdemir Grubu’nun ilk dokuz aylık ham çelik üretimi ise %1,9 artışla toplamda 6.8 milyon ton olarak gerçekleşti. Grubun 2016 yılı ilk dokuz ayda toplam yassı ürün satışları 5,2 milyon ton seviyesine ulaştı. Yurtiçi yassı ürün satışı ise 4,6 milyon ton ile bir önceki yılın satışlarında ise %4 düşüş gerçekleşti. Uzun ürün satışları %11 artarak 1.1 milyon ton, yurt içi uzun ürün satışı ise bir önceki yıla göre %11 artarak 1,0 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. (KAP)

CEMTS…Pozitif… Şirket, Bursa Çimento (BUCIM) hisselerinin satışı için Yönetim Kurulu üyelerine müştereken yetki verildiğini duyurdu. Şirketin sözkonusu hisselerinin değeri yaklaşık 12 milyon TL seviyesinde. (KAP)

ALKIM…Sınırlı Pozitif… Şirket, yıllık 100 bin ton kapasiteli potasyum sülfat tesisi yatırımının fizibilite çalışmalarına başlayacağını açıkladı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, gün içinde 96,725-97,500 bandında hareket ederek TCMB’nin faizleri değiştirmemesi ile birlikte kar realizasyonu eşliğinde günü %0.2 düşüş ile 96,925 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta TCMB ve Avrupa Merkez Bankası faiz toplantılarından çıkacak kararlara bağlı olarak 96,0-98,0 gibi daha geniş bir bant içerisinde hareket beklemekteyiz. TCMB faiz toplantısı sonrasında kısmen kar realizasyonları görülebilir.

USDTRY Kontratı

Dün TCMB’nin faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmesinin ardından Türk Lirası cinsinden varlıklar cephesinde değer kazançları görüldü. Bunun paralelinde USDTRY Ekim kontratında kar satışları görülürken, kontrat günü %0,46 değer kaybı ile 3,0656 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki tepki alımları göz önünde bulundurularak kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,10 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,05 seviyesi destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde güçlü dolar eğilimi devam ederken altında özellikle günün ikinci yarısında görülen değer kayıpları dikkat çekti. Satış baskısı 1263 seviyesinde hız keserken, Altın Ekim kontratı günü %0,24 değer kaybı ile  1266 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün Avrupa Merkez Bankası kararları ve yetkililerden gelen açıklamalar sonrası EURUSD değer kaybetti. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı dünü %0,40 değer kaybı ile 1,0930 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.