DÜN NE OLDU?

GLOBAL NÖTR SEYİR EŞLİĞİNDE YATAY HAREKET…

BIST 100 Endeksi geçen hafta FED faiz kararının Perşembe günü fiyatlanmasının ardından Cuma günü global nötr seyir eşliğinde günü %0,1 düşüşle 77,590 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

HAFTANIN GÜNDEMİ YARINKİ TCMB FAİZ KARARI…

BIST 100 Endeksinde TL’de sakin seyre bağlı olarak 77,500 seviyelerine yükselişin ardından bugün de global nötr seyre bağlı olarak yatay hareket beklemekteyiz. Haftanın önemli gündem maddeleri ise yarın TCMB’nin faiz kararı olacak. Genel piyasa beklentisi FED’in de faiz artımının ardından TCMB’nin %8,00 seviyesindeki politika faizini %8,25’e yükseltmesi şeklinde. Ancak 3. Çeyrek Türkiye GSMH’de 2008 sonrası ilk kez küçülme sonrasında faiz artırımı gerçekleşmeyedebilir. Global gündemde ise bugün FED Başkanı Yellen’in saat 21:30’da konuşması, yarın Japonya MB faiz kararı ve Perşembe günü ABD GSMH büyüme verisi bulunmakta.

ŞİRKET HABERLERİ

MNDRS…Nötr…Şirket, devam eden enerji projeleri hakkında bilgi verdi. Toplam yatırım bedeli 50 milyon USD ve toplam kurulu gücü 19.4 MW olan Alanya Baklacı Jeotermal Enerji Santrali’nin 2017 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlandığı açıklandı. Şirketin, bu yatırımdan beklediği yıllık gelir 3 milyon USD olarak belirtildi. Ayrıca, şirketin bağlı ortaklığı Tan Elektrik Üretim tarafından Eylül 2014’te kurulan 9.6 MW kurulu güce sahip olan Aliağa Rüzgar Enerji Santrali’nin kapasitesini iki katına çıkartacak çalışmalarının son aşamasına geldiği bildirildi. Ek olarak, bağlı ortaklık bünyesindeki diğer proje olan Gaziemir Rüzgar Enerji Santrali’nin ÇED sürecine girdiği açıklandı. (KAP)

VERUS…Nötr…Şirket, bağlı ortaklığı Ata Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.'nin sermayesindeki, Aytaç Biçer ve Halil İbrahim Özer'in sahip oldukları toplam 2.569.230 adet payın tamamının şirket tarafından satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığını ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 16.12.2016 tarihinde şirkete devredilmesine onay verdiğini açıkladı. Söz konusu pay devir işlemlerinin tamamlanması ile birlikte, şirketin, Ata Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.'deki sermayesindeki pay oranı %68,52'den %94,22'ye yükselmiş oldu. (KAP)

DOHOL…Nötr… Şirketin %100 bağlı ortaklığı olan Öncü Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, sermaye artırımına giderek sermayesini 36 milyon TL’den 51 milyon TL’ye çıkarttı. Doğan Holding ise, iştirak payına isabet eden 15 milyon TL tutarındaki yeni pay alma hakkının tamamen kullanacağını açıkladı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, geçen hafta son işlem gününde global nötr seyir eşliğinde günü %0,2 düşüşle 95,100 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta bugün global nötr risk fiyatlaması eşliğinde 95,000 seviyelerinde yatay seyir beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Haftanın son işlem günüde Fed’in Aralık toplantısının yansımaları küresel piyasalarda etkisini sürdürürken, dolar dünya genelinde değer kazanma eğilimi sınırlı da olsa devam etti.  Gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir çoğu dolar karşısında değer kaybeden, Türk Lirası pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. USDTRY Aralık kontratı haftanın son işlem gününü %0,38  değer kaybı ile 3,5132 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,45-3,40 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Haftanın son işlem gününde Fed’in Aralık toplantısının yansımaları küresel piyasalarda etkisini sürdürürken altın cephesinde hafta içerisinde görülen değer kayıplarının telafi çabası söz konusuydu. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı haftanın son işlem gününü  %0,59 değer kazancı ile 1134 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı tepki alımı ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Haftanın son işlem gününde Fed’in Aralık toplantısının yansımaları küresel piyasalarda etkisini sürdürürken, euro cephesinde hafta içerisinde görülen değer kayıplarının telafi çabası söz konusuydu. Euroda görülen tepki alımları sınırlı kalırken EURUSD paritesi 1,05 seviyesini aşamadı. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı haftanın son işlem gününü  %0,12 değer kazancı ile 1,0433 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı tepki alımı ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.