DÜN NE OLDU?

DOLAR BAZINDA SON 7 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEYEN BIST 100 ENDEKSİ TEPKİ İLE HAFİF YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi dün banka ve sanayi hisselerinin ayrışmadığı günde %0,5 yükselişle günü 75,136 seviyesinden tamamladı. Tepki yükselişlerinde BIST 100 Endeksinin dolar bazında 2,22 US$ ile son 7 yılın en düşük seviyesine gerilemesi dönem dönem etkili olabilmekte. BIST 100 Endeksi son 10 yıllık dönemde en yüksek 5,1 US$ ve en düşük 1,2 US$ seviyesini test etmişti.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

FED BAŞKANI YELLEN’İN BEKLENTİLER PARALELİNDE FAİZ ARTIRIMINA İŞARET ETMESİ İLE BİRLİKTE TL’DE DEĞER KAYBI DEVAM ETMEKTE…

FED Başkanı Yellen’in dün ABD Meclisi’nde konuşmasında 2017 yılında beklenenden daha fazla faiz artırım olasılığının öne çıkması ile birlikte ABD Doları’nda güçlenme ve ABD tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi devam etmekte. FED’in Aralık ayındaki toplantısında faiz artırım olasılığı piyasa beklentilerine göre artık sürpriz olmaktan çıkmış durumda. Bu durumun Türk piyasalarına etkisinin ise TL’de değer kaybı, 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş ve BIST 100 Endeksinde zayıflama olarak görmekteyiz. Dolayısıyla BIST Endeksleri içinde kur ve faize duyarlı bankacılık ve gayrimenkul sektör endekslerinin daha zayıf görünüm sergilerken, yurtiçi/yurtdışı satışları denegeli olan sanayi sektör endeksinin göreceli olarak güçlü kalmaya devam etmesini beklemekteyiz. Bu paralelde bugün BIST 100 Endeksinde zayıflığın hafif şekilde de olsa devamı beklenebilir. Sabah itibariyle Asya piyasaları karışık seyretmekte.

ŞİRKET HABERLERİ

Yıldız Holding…ULKER/BIZIM/GOZDE… Holding, 10.62-10.70 TL fiyat aralığından 100,000 adet Bizim Toptan hissesi satın aldı ve payı %55’e ulaştı. Ayrıca, 1.94-1.95 TL fiyat aralığından 400,000 adet Gözde Girişim hissesi satın aldı ve payı %10.8’e ulaştı. 17.86-17.89 TL fiyat aralığından da 100,000 adet Ülker Bisküvi hissesi satın aldığını ve şirketteki payının %49.8’e ulaştığını açıkladı. (KAP)

GUBRF… Şirket, Koza Altın İşletmeleri’ne devredilen işletme ruhsatının, şirkete devir işlemlerinin başlaması için TMSF’den talepte bulunduğunu duyurmuştu. TMSF Gübre Fabrikaları’na, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin, Koza Altın İşletmeleri’nin Yönetim Kurulu’nu oluşturduğunu, üyeliklerine atamalar yaptığını ve her türlü hak ve alacak taleplerinde muhatap olarak Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi'nin alınması gerektiğini bildirdi. (KAP)

Sabiha Gökçen Havaalanı Özelleştirme / TAVHL …. Hükümet, bir kısmı 2014 yılında yabancı yatırımcılara satılan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın tamamını tamamının özelleştirilmesini gündemine aldı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın bir kısmı 2014 yılında yabancı yatırımcılara satılmıştı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın satışından elde edilecek kaynağın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarında kullanılacağını söyledi.

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, beklentimize uygun şekilde 92-93 banında kalarak günü önemli değişim göstermeden 92,375 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta 91,75-92,75 bandında hafif düşüş eğilimli ama genelde yatay eğilim beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dolar dün gelişmekte olan ülke para birimlerine bir çoğu karşısında değer kazandı. Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte dolar karşısında değer kaybederken, negatif ayrışma derecesi yüksek olan para birimleri arasında yer aldı. TCMB’nin likidite hamlesine rağmen, Fed başkanı Yellen’ın konuşmasının etkisiyle güçlenen dolar paralelinde USDTRY Aralık kontratı günü %0,87 değer kazancı ile 3,3766 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın yükseliş ile  başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,35 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,30-3,25 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Küresel piyasalardaki risk algısı yatışırken, dolar geçtiğimiz hafta vermiş olduğu kayıplarını telafi etti. Piyasalarda dün dolar Fed Başkanı Yellen’ın konuşmasının etkisiyle baskın karakter olmaya devam ederken altında sınırlı fiyat hareketleri görüldü. Bunun paralelinde Altın Aralık kontratı günü yatay ve  1228 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne değer kaybı ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Küresel piyasalardaki risk algısı  yatışırken, doların gelişmiş ülke para birimleri karşısındaki güçlü duruşu devam etmekte. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı günü %0,10 değer kaybı ile  1,0710 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.