DÜN NE OLDU?

FED politika faizini beklenti paralelinde 25 baz puan artışla %0,75’e yükseltirken FED üyelerinin 2017 yılına ilişkin faiz artırım beklentisi ise beklentilerden daha yüksek şekilde %1,25 yerine %1,50 seviyesinde oluştu. Bu paralelde FED’in daha fazla faiz artırımına işaret etmesi eşliğinde global piyasalarda negatif risk algısı eşliğinde fiyatlar oluşmakta. Gelişen ülke paralarında %1 düşüş görülmekte. BIST 100 Endeksinde global negatif risk iştahı paralelinde güne düşüşle başlamasını beklerken, düşüşün %1 seviyelerinde sınırlı kalması beklenebilir. Bununla birlikte sürmekte olan güçlü dolar trendinin gelişen piyasaları baskılamaya devam etmesi beklenilmeli.

ŞİRKET HABERLERİ

GSRAY…Pozitif… Şirketin, gerçekleşen Aralık divan kongresinde borcunun 1,5 milyar TL’den 1,6 milyar TL’ye yükseldiği açıklandı. Ayrıca, Başkan Dursun Özbek, Emlak Konut ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, Florya ve Riva arazileri ile ilgili protokolün önümüzdeki günlerde imzalanacağını belirtti. (Habertürk)

YAZIC…Sınırlı Pozitif… Şirketin bağlı ortaklığı Anadolu Endüstri Holding, SEEF Foods ve  Bunge arasında, Ana Gıda A.Ş.'de AEH'nin sahip olduğu %55,25 ve SEEF Foods'un sahip olduğu %44,75 oranında hisselerin Bunge'ye satışı konusunda hisse alım/satış sözleşmesi imzalandığı açıklandı. Hisse devrinin 2017 yılı 1.çeyrek içinde sonuçlandırılması öngörülmektedir. Ana Gıda'nın şirket değeri 172,5 milyon TL olarak saptanmış olup şirket değeri üzerinden borçlar sonrasında AEH'nin %55,25 oranında hisselerinin satış bedeli  55,4 milyon TL hesaplanmakta. (KAP)

PGSUS…Sınırlı Pozitif… Şirketin Ocak-Kasım 2016 ayları trafik verileri açıklandı. Şirketin toplam yolcu sayısında, geçen senenin aynı dönemine göre %8’lik artış gözlendi ve 22.2 milyona ulaştı. Geçtiğimiz Ekim ayına göre ise, %12 düşüş ile 1.9 milyon yolcu olarak gerçekleşti. Doluluk oranı geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre 3,1 puan yükseliş ile %81.7 olarak gerçekleşti. Şirketin yurt içi yolcu sayısında, geçen senenin aynı dönemine göre %11’lik artış gözlendi ve 14.1 milyona ulaştı. Geçtiğimiz Ekim ayına göre ise, %7 düşüş ile 1.3 milyon yolcu olarak gerçekleşti. Doluluk oranı ise aynı döneme göre 3.8 puan yükseliş ile %86.6 olarak gerçekleşti. Şirketin yurt dışı yolcu sayısında, geçen senenin aynı dönemine göre %5’lik artış gözlendi ve 7.9 milyona ulaştı. Geçtiğimiz Ekim ayına göre ise, %19 düşüş ile 670 bin yolcu olarak gerçekleşti. Doluluk oranı ise aynı döneme göre 1,9 puan yükseliş ile %73.7 olarak gerçekleşti. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün FED faiz kararı öncesinde genelde yatay bant içinde hareket ederek günü %0,2 yükselişle 94,675 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta FED’in beklenenden daha fazla faiz artırımına işaret etmesi paralelinde güne düşüşle başlamasını beklemekteyiz. Günlük bazda 93,5-94,5 bandınde hareket beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün Fed’in Aralık toplantısının yansımaları küresel piyasalarda etkisini sürdürürken, dolar dünya genelinde değer kazanma eğilimini sürdürdü. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir çoğu dolar karşısında değer kaybeden, Türk Lirası pozitif ayrışan para birimleri arasında ilk sırada yer aldı. USDTRY Aralık kontratı dünü %1,45  değer kazancı ile 3,5265 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,45-3,40 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün Fed’in Aralık toplantısının yansımaları küresel piyasalarda etkisini sürdürürken altın %2’ye yakın değer kaybı ile en fazla değer kaybeden yatırım enstrümanlarının arasında yer aldı. Altın cephesinde zayıf talep, yükselen petrol fiyatları ve güçlü dolar eğilimi altını baskılamaya devam ediyor. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı dünü  %3,26 değer kaybı ile 1127 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün Fed’in Aralık toplantısının yansımaları küresel piyasalarda etkisini sürdürürken, euro cephesinde görülen değer kaybı gün içerisinde arttı. Gelişmiş ülke para birimleri dolar karşısında zayıf seyir izlerken, Euro söz konusu seyirde en fazla değer kaybeden para birimleri arasında ilk sıralardaki yerini aldı. Söz konusu zayıf seyir paralelinde EURUSD paritesi 1,04 seviyesine kadar geriledi. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü %2,29 değer kaybı ile 1,0421 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.