DÜN NE OLDU?

GELİŞEN ÜLKE PİYASALARINDAKİ OLUMLU SEYİR EŞLİĞİNDE BIST 100  ENDEKSİ YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi petrol fiyatlarındaki yükselişin gelişen ülkeler sepetini pozitif etkileyeceği beklentisi eşliğinde olumlu seyre eşlik ederek günü %1,0 yükselişle 76,995 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

SAAT 22:00 FED FAİZ KARARI BEKLENİYOR…

BIST 100 Endeksi açısından bugün global piyasaların önemli gündeme maddesi olan saat 22:00’daki FED faiz kararı ve 22:30’da Başkan Yellen’in konuşması olacak. Genel beklenti FED’in politika faizini 25 baz puan artışla %0,50’den %0,75’e yükseltmesi şeklinde. Daha da önemlisi 2017 yılına ilişkin olarak FED üyelerinin kaç faiz artırımı beklediği sorusu yanıtlanmış olacak. Bu konuda beklenti FED üyelerinin ortalamada 2017 yılı için 2 faiz artırımı beklentisi şeklinde. Bizim görüşümüz de piyasa beklentisi çerçevesinde. Sözkonusu kararların etkisini BIST Endeksinde yarın fiyatlamış olacağız. 2017 yılında 3-4 faiz artırımı BIST’e satışa neden olabilecek iken 2 faiz artırımının ise sınırlı yükselişe neden olabileceğini öngörmekteyiz.

ARCLK…Sınırlı Pozitif… Şirketin bağlı ortaklığı Arctic S.A.’nın, Romanya’da 2 milyon adet/yıl kapasiteli çamaşır makinası üretimi yapacak yeni bir fabrika kurulması için yapmış olduğu teşvik başvurusunun onaylandığı ve güncel kur üzerinden yaklaşık 36,1 milyon Euro’ya kadar nakit teşvik ayrıldığı açıklandı. Bu kapsamda güncel kurla yaklaşık 104,5 milyon Euro tutarındaki toplam yatırımın ilk fazının 2018 yılı ilk çeyreği sonunda tamamlanarak bu tarihten itibaren seri üretime başlanması ve Eylül 2019’da yatırım projesinin tümüyle tamamlanması öngörüldüğü bildirildi. (KAP)

PRKME…Sınırlı Negatif… Şirket, Madenköy’de yer alan bakır açık ocak maden işletmesinde gerekli emniyet tedbirlerinin alınması için üretim faaliyetinin durdurulacağını bildirdi. (KAP)

ORGE…Nötr…Şirketin devam eden işler tutarının 13.12.2016 tarihi itibarıyla 81.5 milyon TL + KDV büyüklüğünde olduğu açıklandı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün gelişen piyasalardaki pozitif eğilim eşliğinde günü %0,6 yükselişle 94,450 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta FED faiz toplantısı öncesinde nötr risk iştahına bağlı olarak 94,0-95,0 bandında yatay hareket beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün dolar gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir çoğu karşısında değer kaybederken, Türk Lirası negatif ayrışma devam etti. Günün ikinci yarısında Türk Lirası kayıplarını telafi etme çabası görülse de; dün Türk Lirası dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olarak ilk sıralara yerleşti. USDTRY Aralık kontratı dünü %0,12  değer kaybı ile 3,4972 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,45-3,40 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde makro gündem sakin olup, dolar dünya genelinde değer kaybetme eğilimindeydi. Dolarda görülen gevşeme eğilimi paralelinde altında yükseliş görülse de, söz konusu yükselişlerin 1160 seviyesinde hız kestiği görüldü. Altın cephesinde zayıf talep ve yükselen petrol fiyatları altını baskılamakta. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı dünü  %0,21 değer kaybı ile 1156 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün makro gündem sakin olup, dolar dünya genelinde değer kaybetme eğilimindeydi. Avrupa’da gündeme konu olan veri akışı EURUSD paritesinde hareketlilik yaratmazken, EURUSD paritesi 1,06 seviyesi üzerinde tutundu. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü %0,30 değer kazancı ile 1,0660 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay bir başlangıç başlamasını beklemekteyiz.