DÜN NE OLDU?

BIST YATAY SEYİR DEVAM ETTİ…

BIST 100 Endeksi ABD istihdam verilerinin beklentilerin hafif altında kaldığı günde %0,1 yükselişle 77,975 seviyesinden tamamladı. Haftalık bazda BIST 100 Endeksi’nde yükseliş %1,9 olurken bankacılık sektörü %1,0 ve sanayi sektörü %3,0 yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

SAAT 16:00 ERDOĞAN ve PUTİN GÖRÜŞMESİ

BIST 100 Endeksinde 76,000-80,000 bandındaki yatay hareketin bugün de sürmesini beklemekteyiz. Bugün saat 10:00 Ağustos ayı sanayi üretiminin Temmuz ayındaki daralmanın ardından yıllık bazda %4 artması beklenmekte. Öğle sonrasında ise saat 16:00’da İstanbul’daki Dünya Enerji Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesi gerçekleşmesi beklenmekte. Görüşmede doğalgaz fiytalarında indirim beklentisinin gerçekleşmesi durumunda üretim maliyetlerinde doğalgaz bağımlılığı yüksek olan cam/seramik/çimento sektöründe pozitif fiyat hareketi görülebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

SISE…Olumlu…Şirket, Tataristan/Rusya’da 310 milyon US$ yatırım harcaması gerçekleştirdiği düzcam ve otomotiv camı üretim tesisinin açılışını haftasonu gerçekleştirildi. Sözkonusu tesiste düzcam bölümünde Şişecam’ın %70, Fransız SaintGobain’in %30 payı bulunurken, otomotiv camları alanındaki bölüm %100 ŞişeCam’a ait. (KAP)

Doğalgazda İndirim Beklentisi…Olumlu…İstanbul Enerji Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  Rusya Devlet Başkanı Putin biraraya gelecek. Gündemin bölgesel konuların yanısıra enerji alanında Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Santral ve Botaş/Gazprom arasında uçak krizi öncesinde mutabık kalınan %10,25 indirimde anlaşma olması bekleniyor.  Sözkonusu indirim gerçekleşmesi durumunda Ekim ayı başında İran gazından dolayı %10 ucuzlayan doğalgaza yeni bir indirim gündeme gelebilecek. (Türkiye Gazetesi)

KARSN…Sınırlı Negatif…Şirket, ödenmiş sermayesini %30 oranında bedelli artırım ile 460 milyon TL’den 600 milyon TL’ye yükseltecek. (SPK Bülteni)

THYAO…Nötr… Şirket, uçak filosuna 2018-2022 yılları arasında girmesi planlanan 167 adet dar gövde yolcu uçaklarının teslimlerinin, 2018-2020 yılları için düşürülmesine, 2022 yılında ise artırılmasına karar verdi. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, geçtiğimiz haftanın son gününde yatay hareket günü %0,05 yükselişle bir önceki güne yakın seviyede 95,700’den tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta genelde yatay seyrin bugün de sürmesini beklemekteyiz. Sözkonusu kontratın güniçinde 95,500-96,500 bandında hareket etmesi beklemekteyiz. Saat 10:00’da sanayi üretimi verisi ve saat 16:00 Erdoğan-Putin görüşmesinden çıkacak açıklamaların Ekim vadeli kontrat üzerinde pozitif yönlü harekete sebep olabileceğini öngörmekteyiz.

USDTRY Kontratı

Haftanın son işlem gününde ABD’de Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi 175K beklentisinin altında kalarak 156K açıklandı. Ortalama saatlik kazançlar ise aylık bazda %0,2 yükselirken, yıllık bazda %2,6 artış gösterdi. İşsizlik oranı ise Eylül ayında %5 oldu. Bu kapsamda dolar cephesinde hafta içerisinde görülen kazançların bir kısmi geri verilmiş olsa da USDTRY Ekim kontratı günü yatay ve 3,0650 seviyesinde tamamladı.

Bugün yurt içinde takip edilecek Ağustos ayına ilişkin sanayi üretimi verisi kontratın seyri için önem arz etmekte olup, kontratın güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,10 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,05-3,00 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’de beklentileri karşılayamayan istihdam verilerine rağmen altın fiyatlarındaki yükseliş sınırlı oldu. Bu kapsamda Altın Ekim kontratı günü yatay ve 1256 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarında görülen tepki alımları göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Haftanın son işlem gününde ABD’de Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi 175K beklentisinin altında kalarak 156K açıklandı. Ortalama saatlik kazançlar ise aylık bazda %0,2 yükselirken, yıllık bazda %2,6 artış gösterdi. İşsizlik oranı ise Eylül ayında %5 oldu. Bu kapsamda dolar cephesinde hafta içerisinde görülen kazançların bir kısmi geri verilmiş olsa da EURUSD Ekim kontratı günü yatay ve 1,1182 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.