DÜN NE OLDU?

AVRUPA MERKEZ BANKASI KARARLARI EŞLİĞİNDE BIST ENDEKSİNDE YÜKSELİŞ DURDU…

BIST 100 Endeksi dün güne yükselişle başlasa da Avrupa Merkez Bankası’nın aylık tahvil programını süre uzatımına rağmen aylık 80 milyar EUR’dan 60 milyar EUR’a düşürmesi eşliğinde günü %0,1 düşüşle 75,929 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

ÖNEMLİ BİR GÜNDEM MADDESİNİN OLMADIĞI GÜNDE YATAY SEYİR…

Avrupa Merkez Bankası’nın kararlarının ardından sabah itibariyle Asya piyasalarında önemli bir değişiklik gözlenmemekte. Sabah açıklanan Çin enflasyon verileri ise TÜFE ve ÜFE bazında yükselişe işaret etmekte. BIST 100 Endeksinde bugün önemli bir gündem maddesi olmaması ve global nötr risk risk iştahına paralel olarar yatay seyir beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

THYAO…Nötr… Şirketin Ocak-Kasım 2016 ayları trafik verileri açıklandı. Şirketin toplam yolcu sayısında, geçen senenin aynı dönemine göre %3’lik artış gözlendi ve 58.2 milyona ulaştı. Geçtiğimiz Ekim ayına göre ise, %18 düşüş ile 4.5 milyon yolcu olarak gerçekleşti. Doluluk oranı geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre 3,6 puan düşüş ile %74.5 olarak gerçekleşti. Şirketin yurt içi yolcu sayısında, geçen senenin aynı dönemine göre %4.3’lik artış gözlendi ve 25.3 milyona ulaştı. Geçtiğimiz Ekim ayına göre ise, %14 düşüş ile 2.1 milyon yolcu olarak gerçekleşti. Doluluk oranı ise aynı döneme göre 0.9 puan düşüş ile %82.4 olarak gerçekleşti. Şirketin yurt dışı yolcu sayısında, geçen senenin aynı dönemine göre %2.1’lik artış gözlendi ve 32.9 milyona ulaştı. Geçtiğimiz Ekim ayına göre ise, %22 düşüş ile 2.4 milyon yolcu olarak gerçekleşti. Doluluk oranı ise aynı döneme göre 3,9 puan düşüş ile %73.4 olarak gerçekleşti. (KAP)

KRDMD…Nötr.. Şirket, satışlarında TL'ye dönme kararı aldığını ve 9 Aralık'tan itibaren satışlarını TL üzerinden gerçekleştireceğini duyurdu. (KAP)

TCELL…Nötr… Turkcell CFO'su Bülent Aksu, şirketin piyasadan olan döviz alımlarını sonlandırdığını ve dövizle olan yatırımlarını TL'ye çevirdiklerini duyurdu. (Sabah)

MAKTK…Nötr.. Şirket, bedelli sermaye artırımında kullanılmayan 16 milyon TL nominal değerli rüçhan hakkı paylarının 9 - 12 Aralık 2016 tarihleri arasında Birincil Piyasada satışa sunulacağını bildirdi. (KAP)

LOGO…Nötr… Şirket, Hindistan'da Logo Infosoft Business Technology Private Limited ünvanlı şirket kuruluşunun tamamladığını bildirdi. Logo ve GSF Software Labs LLC'nın ortaklıktaki payları sırasıyla %66,6 ve %33,4'tür.  Uluslararası Veri Kurumu’na göre Hindistan yazılım pazarının 2015-2019 döneminde %10,6 yıllık bileşik büyüme kaydetmesi beklenmektedir. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün Avrupa Merkez Bankası kararlarının ardından yaşanan dalgalı bir günde %0,2 düşüşle 93,100 seviyesinde  günü tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta global yatay seyre bağlı olarak 92,5-93,5 bandında hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dün Türk Lirası cinsinden varlıklarda hafta içerisinde güçlenen para birimi görünümünün yerini dolar karşısında %2 oranında değer kaybeden Türk Lirası aldı. USDTRY pariteesi hem yurt içi kaynaklı gündem hem de EURUSD paritesinin etkisiyle yükseliş kaydetti. USDTRY Aralık kontratı dünü  %2,01  değer kazancı ile 3,4791 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,45 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,40-3,35 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemenin devamına karar vereceğine dair beklentilerin altın fiyatlarını yukarı yönlü desteklediği görünümün yerini dün AMB’nın kararları sonrası zayıf seyir aldı. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı dünü  %0,66 değer kaybı ile 1171 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün gündeme konu olan Avrupa Merkez Bankası aralık ayı toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. AMB merakla beklenilen parasal genişleme programına ilişkin olarak süresini Aralık 2017 tarihine kadar uzatırken,  aylık varlık alım miktarı 80 milyar eurodan 60 milyar euroya azalttı. Daha sonrası konuşması takip edilen AMB Başkanı Draghi’nin varlık alım programına ilişkin ifadeleri hafta içerisinde euroda görülen yükselişi durdurdu. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü %1,11 değer kaybı ile 1,0639 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay bir başlangıç başlamasını beklemekteyiz.