DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ GLOBAL OLUMLU SEYİR EŞLİĞİNDE YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi dün İtalya referandumunun geride kalması ve Avrupa Merkez Bankası’ndan parasal genişlemenin 6 ay daha uzatılacağı beklentisi eşliğinde günü %0,8 yükselişle 76,081 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

AVRUPA MERKEZ BANKASI’NIN BUGÜN PARASAL GENİŞLEME SÜRESİNİ UZATMASI BEKLENİYOR…KARAR SAAT 15:45’DE…

SAAT 10:00 TÜRKİYE EKİM AYI SANAYİ ÜRETİMİ AÇIKLANACAK…

Global piyasalarda ABD tarafında büyüme beklentileri eşliğinde S&P rekor seviyeye yükselirken, Avrupa tarafında Merkez Bankası’nın parasal genişleme programını Eylül 2017 Almanya seçimlerine kadar 6 ay daha uzatılacağı beklentisi ile olumlu seyir devam etmekte. Sabah itibariyle Asya piyasaları %1 artıda bulunuyor. TL’de de değer kazanımı ise gelişen ülkeler para sepeti eşliğinde yavaşlayarak sürmekte. Bugün saat 10:00 Türkiye Ekim sanayi üretimi verisi açıklanacak. 3. Çeyrek dönemde iç ve dış negatif şoklarla yıllık bazda 2008 sonrasında ilk kez gerileme sonrasında Ekim ayı verilerinde düzelme görülebilir. Ek olarak bugün EKK’nın TL’nin değer kaybını önleyici tedbirlerinin reel sektör tarafındaki kısmının açıklanması beklenilmekte. BIST 100 Endeksinde pozitif seyrin haftasonuna kadar 77,500 seviyelerine doğru devamı beklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

BAGFS…Sınırlı Pozitif… Şirket, Ukrayna ve Yunanistan'a ihraç edilmek üzere Helios-Agrofert ve Teotrade firmalarından toplam 3,020 ton CAN ve AS gübre siparişi aldığını bildirdi. Siparişlerin toplam tutarının 402.540 USD olduğu ve sevkiyatların Aralık ayında tamamlanacağı belirtildi.  (KAP)

TSKB…Nötr… Şirket Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) 100 milyon TL Euro tutarında kredi temin ettiğini açıkladı. Söz konusu kredi, Türkiye’de yer alan firmaların iş sağlığı ve güvenliği yatırımları ile çalışma ortamında cinsiyet eşitliğini gözeten ve kadınların istihdama katılmasını destekleyen firmaların yapacağı yatırımları finanse etmek amacıyla kullanılacağı açıklandı. (KAP)

ZOREN…Nötr… Şirketin %99,7 oranında hissedarı olduğu Zorlu Solar Pakistan Limited'ın Pakistan'ın Punjab eyaletinde geliştirmeyi planladığı 100 MW'lık güneş enerji santrali projesi için yaptığı önlisans başvurusunun Punjab Power Development Board tarafından kabul edildiği açıklandı. Bu, Pakistan Hükümeti tarafından 3 yıl sonra kabul edilen ilk yenilenebilir enerji önlisans başvurusu olma özelliği taşımaktadır. Şirketin mevcut kapasitesi 763 MW’tır. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün global olumlu seyir eşliğinde %0,6 yükselişle günü 93,325 seviyesinde tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta global olumlu seyrin devamına bağlı olarak hafif yükselişle açılması ve 93,0-94,5 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Türk Lirası cinsinden varlıklar  gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dün de güçlü konumunu sürdürdü. Dolar cephesinde hafta içerisinde görülen aşağı yönlü düzeltme hareketi dün de etkisini gösterirken Türk Lirası dolar karşısında %2’ye yakın değer kazanırken, USDTRY Aralık kontratı dünü  %1,57  değer kaybı ile 3,4106 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne sınırlı düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,40 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,40-3,35 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde doların sakin seyri ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemenin devamına karar vereceğine dair beklentiler altın fiyatlarının yukarı yönlü destekledi. Altında yükselişlerin 1180 seviyesinde hız kestiği görüldü. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı dünü  %0,58 değer kazancı ile 1179 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün dünya genelinde doların sakin seyrini yükseliş fırsatı olarak değerlendiren EURUSD paritesinde yükselişler 1,0765 seviyesinde hız kesit. Bugün Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye ilişkin yapacağı açıklamar paritenin seyri için önem arz etmekte. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü %0,21 değer kazancı ile 1,0758 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.