DÜN NE OLDU?

TL’DE POZİTİF AYRIŞMA İLE BIST YÜKSELDİ…

Gelişen ülkeler para sepetinde dün değer kazanma eğilimine son dönemde en çok değer kaybeden TL’de extra pozitif ayrışma ile uyum sağladı. TL’de dün %2,1 değer kazanırken BIST 100 Endeksi de günü %2,5 yükselişle 75,433 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

GLOBAL PİYASALARDA POZİTİF EĞİLİM SÜRMEKTE…

Global piyasalarda Italya referandum sonuçlarının önceden fiyatlanmasının ve Avrupa’ya yönelik potansiyel risklerin bir süreliğine ötelenmesi (en azından Mart 2017 Hollanda seçimlerine kadar) rahatlama sağlamış durumda. Buna ek olarak yarın Avrupa Merkez Bankası toplantısından Mart 2017’de sonlanması beklenilen aylık 80 milyar € genişleme programının Eylül 2017’ye (Almanya Seçimlerine kadar) ertelenme beklentisi risk iştahında artışa neden olmakta. Bu paralelde global piyasalarda hafif pozitif eğilim bugün sabah itibariyle Asya piyasalarında da sürmekte. Global piyasalardaki pozitif eğilime bağlı olarak BIST 100 Endeksinde de yükselişin hafif şekilde de olsa bugün de devamı beklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

TAVHL…Sınırlı Pozitif…Şirketin Ocak-Kasım 2016 ayları trafik verileri açıklandı. Şirketin toplam yolcu sayısında, geçen senenin aynı dönemine göre %2’lik artış gözlendi. Şirketin, yıllık bazda yolcu sayısını en çok arttırdığı havalimanları, sırasıyla %23 ile Gürcistan ve %16 ile Makedonya oldu. Şirketin, yıllık bazda yolcu sayısının en çok düştüğü havalimanları ise, sırasıyla %19 ile Alanya-Gazipaşa ve %17 ile Milas-Bodrum oldu. (Şirket)

TCELL…Negatif…Turkcell hissedarlarından Sonera Holding BV, Turkcell'de 287.6 milyon TL nominal tutarlı hissenin borsada satışa konu edilebilmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu'na (MKK) başvurdu. Sonera Holding'in Turkcell'de doğrudan %14.02, dolaylı yoldan ise %24.02 payı bulunuyor. Satışa konu olan söz konusu paylar ise 2.2 milyar liralık ödenmiş sermayesi bulunan şirkette yüzde 13.07 paya karşılık geliyor. (KAP)

GARAN…Nötr…Şirket, Moskova'daki iştiraki olan Garanti Bank Moscow’daki hisselerinin Sovcombank’a satışının tamamlandığını ve satış bedelinin 38,4 milyon USD olduğunu açıkladı. (KAP)

VESBE…Nötr…TUCLK…Sınırlı Pozitif…Şirket, Vestel Beyaz Eşya ile yapılan görüşmeler neticesinde parça üretimi yapılması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlandığı bildirdi. (KAP)

ISGYO…Nötr…Şirket, mülkiyeti şirkete ait olan ve Fatih/İstanbul 590 m2 yüzölçümlü arsa üzerinde yer alan gayrimenkulün 53.1 milyon TL bedel üzerinden Elkon Elevatör A.Ş.’ye satılmasına karar verildiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, söz konusu satış işleminden sonra UFRS'ye göre yaklaşık 1,1 milyon TL zarar, Vergi Usulü Kanunu kayıtlarına göre ise yaklaşık 25 milyon TL  kar elde edilmesi beklenmektedir. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün TL varlıklarda artan risk iştahına bağlı olarak günü %2,7 artışla 92,775 seviyesinde tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta 92,0-94,0 bandında hafif yükseliş eğilimli hareket beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün Türk Lirası cinsinden varlıklarda sabah görülen gevşeme eğilimine rağmen gün içerisinde TCMB Başkanı Çetinkaya’nın sunumu ile Türk Lirası’nda görülen değer kazancı günün ikinci yarısında hızını artırdı. Bu kapsamda dün Türk Lirası dolar karşısında %2 değer kazanırken, USDTRY Aralık kontratı dünü  %2,69  değer kaybı ile 3,4650 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,45-3,40 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Hafta başında sert değer kaybının  görüldüğü altında dün söz konusu kayıpların telafi çabası görüldü. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı dünü  %1,10 değer kazancı ile 1172 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Haftanın ilk işlem gününde İtalya referandumu sonrası piyasalarda Avrupa için en kötü geride kaldı algısının yer edinmesi ile euroda görülen değer kazancı dün yerini sınırlı kar satışlarına bıraktı. Doların dünya genelinde sakin seyretmesinin etkisiyle EURUSD paritesinde kayıplar sınırlı olurken, parite 1,07 seviyesinin üzerinde tutundu. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı dünü yatay ve 1,0735 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay bir başlangıç başlamasını beklemekteyiz.