DÜN NE OLDU?

BIST YATAY SEYİR İZLEDİ…

BIST 100 Endeksi önemli bir gündem maddesinin olmadığı dün güne Asya piyasalarındaki hafif olumlu seyir eşliğinde yükselişle başlasa da 2. Seansta gelen satışlarla günü %0,1 yükselişle 77,895 seviyesinden tamamladı. BIST 100 Endeksinde son iki aydır sürmekte olan 76,000-80,000 bandındaki yatay hareket devam etmekte.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

SAAT 15:30 ABD İSTİHDAM VERİSİ ve ÖZELLİKLE SAATLİK KAZANÇLAR VERİSİ GÜNÜN BELİRLEYİCİ DATASI OLACAK…

Global para birimlerindeki volatiliteye bağlı olarak ABD Dolarının değer kazancını sürüdürmesi eşliğinde BIST 100 Endeksinde dün 2. seanstaki düşüş eğiliminin bugün de hafif şekilde sürmesini beklemekteyiz. Günün 2. yarısından ise saat 15:30’da açıklanacak ABD istihdam ve ortalama saatlik kazanç verilerindek değişim BIST üzerinde etkili olmasını beklemekteyiz. İstihdam ve ücret artışlarına ilişkin güçlü veri ABD Dolarının değer kazancını sürdürmesi TL’de değer kaybına ve BIST Bankacılık hisseleri özelinde negatif seyre neden olabilir. TL’de sınırlı değer kaybından sanayi sektörü hisselerinin bankalara kıyasla göreceli olarak daha güçlü kalmasını beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

ASLAN/ADANA/BOLUC/MRDIN/UNYEC… Oyak Yardımlaşma Kurumu çimento şirketlerindeki hisselerini Oyak Çimento’ya sattı. (KAP)

BJKAS… Pozitif… Şirket Haziran-Ağustos dönemi bilançosunda 39 milyon TL’ net kar açıkladı. Geçen yıl aynı dönem 17 milyon TL zarar açıklamıştı. (KAP)

DYOBY… Pozitif… Türk Hava Yolları Personeli Sosyal Yardım Vakfı DYO Boya’daki alımları ile birlikte payının %5 sınırı aştığını açıkladı. (KAP)

TAVHL… Nötr… Eylül ayı trafik verilerini açıkladı. Buna göre şirket işletimindeki havaalanlarındaki yolcu sayısı Eylül ayında geçen yıla göre %3, Ocak-Eylül döneminde ise %2 artış gösterdi. Yılın 3. çeyrek döneminde ise yolcu sayısı geçen yıl aynı döneme göre %1 artarken dış hatlar %3 büyüdü ve iç hatlar %-1 daraldı. Şirket Türkiye’de havacılık sektöründe dış hatlar alanındaki daralmayı iç hatlarda büyüme ve yurtdışındaki işletmekte olduğu havaalanlarındaki güçlü büyüme ile dengeledi. Ocak-Eylül döneminde yolcu sayısı bakımından şirketin toplam hacminde en yüksek payı %57 ile İstanbul Atatürk Havalimanı aldı. Toplam yolcu sayısı bakımından Türkiye’deki havalimanlarının payı %85 iken, yurtdışı havalimanlarının payı %15 oldu. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, günün ilk yarısında yarısında global olumlu ortam eşliğinde 96,575 seviyesine kadar yükselmesine karşın günü önceki güne kıyasla %0,03 yükselişle 95,650 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratın güne Asya piyasalarında negatif seyre bağlı olarak hafif düşüş eşliğinde başlamasını beklemekteyiz. Ekim vadeli kontraın 95,0-96,0 bandında hareket etmesini beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Hafta başından bu yana doların değer kazanma eğilimi sonrası gelişmekte olan ülke para birimleri arasında negatif ayrışma derecesi yüksek olan Türk Lirası’nda dün telafi çabası görüldü. Türk Lirası dolar karşısında kayıpları telafi etmeye çalışan para birimleri arasında 7. sıraya yerleşti. Bu kapsamda USDTRY Ekim kontratı günü %0,41 değer kaybı ile 3,0661 seviyesinde tamamladı.

Bugün ABD’de takip edilecek Eylül ayı istihdam raporu kontratın seyri için önem arz etmekte olup, kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,10 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,05-3,00 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde doların değer kazanma eğilimi sonrasında altında sert satış baskısı etkisini sürdürdü. Gün içerisinde satış baskısının artarak devam ettiği Altın Ekim kontratı günü %1,28 değer kaybı ile 1254 US$ seviyesinde tamamladı.

Bugün ABD’de takip edilecek Eylül ayı istihdam raporu kontratın seyri için önem arz ediyor.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki zayıf seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün dünya genelinde doların değer kazanma eğilimi sonrasında EURUSD paritesi günün genelinde zayıf seyir izledi. Bu kapsamda  EURUSD Ekim kontratı dünü %0,21 değer kaybı ile  1,1185 seviyesinden tamamladı.

Bugün ABD’de takip edilecek Eylül ayı istihdam raporu kontratın seyri için önem arz ediyor.

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.