DÜN NE OLDU?

GLOBAL BİR BELİRSİZLİĞİN (ITALYA REFERANDUM) GERİDE KALMASI İLE BIST YÜKSELDİ…

İtalya referandum sonuçlarının piyasada fiyatlanmasının ardından global bir belirsizliğinin kısa vadede gündemden düşmesine bağlı olarak BIST 100 Endeksi beklentilerimiz paralelinde %0,3 yükselişle günü 73,600 seviyesinden tamamladı. Bununla birlikte genel zayıf ekonomik ortama bağlı olarak BIST Bankacılık hisseleri %0,2 gerilerken daha defansif karakterdeki BIST Sanayi Endeksi dün %0,9 yükselişle pozitif ayrışmaya devam etti.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

SAAT 10:30 TCMB BAŞKANI ÇETİNKAYA’NIN 2017 YILINA İLİŞKİN PARA ve KUR STRATEJİSİ BASIN TOPLANTISI…

İtalya Referandum sonuçlarının büyük oranda önceden fiyatlanmış olması ve sonuçların kısa vadede risk oluşturmayacağının anlaşılması eşliğinde global piyasalarda rahatlama görmekteyiz. Bu nedenle Euro değer kazanırken global hisse piyasalarında yükseliş yaşandı ve bugün de Asya piyasalarında hafif pozitif seyir devam etmekte. TCMB Başkanı Çetinkaya ise 2017 yılına ilişkin para ve kur stratejileri konusunda saat 10:30’da basın toplantısı yapacak. BIST 100 Endeksinde bugün global piyasalardaki hafif olumlu seyre paralel olarak dünkü hafif yükseliş eğiliminin devamı  beklenebilir. Bununla birlikte TL’de güçlenme görülmemesi ve yükselen petrol fiyatları baskı unsuru olmaya devam etmekte.

ŞİRKET HABERLERİ

Yabancı yatırımcılar Kasım ayında satışta… Yabancı yatırımcıların Kasım ayında 683 milyon USD değerinde net satım gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların en çok net satım yaptığı hisseler GARAN, THYAO, YKBNK, PETKM, AKBNK olurken en çok alım yaptıkları hisseleri ise TUPRS, EREGL, ASELS, TRKCM ve SODA oldu.

NETAS…Pozitif… Şirket, bugün, pay sahibi OEP Turkey Tech B.V.'nin %48.04 oranındaki 31.1 milyon TL nominal bedelli halka açık olmayan Netaş hissesinin ZTE Cooperatief U.A. şirketine devri ile ilgili anlaşma imzaladığını bildirdi. (KAP)

PETKM…Sınırlı Pozitif… Şirket, bağlı ortaklığı Petlim Limancılık Ticaret A.Ş. ‘nin 1.5 milyon TEU kapasiteli konteyner terminalinin 800.000 TEU'luk ilk fazının tamamlandığını ve faaliyete başlaması konusunda liman işletmecisi firma APM Terminalleri Liman İşletmeciliği A.Ş ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Limanın bu hafta operasyonlarına başlaması beklenmektedir. (KAP)

TTRAK…Nötr.. Şirketin satışları, 2016 yılının Kasım ayında, geçtiğimiz aya oranla %13, geçtiğimiz senenin Kasım ayına oranla ise %10 düşüş göstererk 3,917 adet olarak gerçekleşti. 2016 yılının 11 ayında ise, geçen senenin aynı dönemine göre %4 düşüş ile 42,140 adet araç satmıştır. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün yatayda kalarak günü %0,03 artışla 90,50 seviyesinde tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta önemli bir gündem olmaması nedeniyle 90,0-91,0 bandında yatay hareket beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Haftanın ilk işlem gününde yurt içinde Türk Lirası cinsinden varlıklarda negatif ayrışma görüldü. Dün Türk Lirası dolar karşısında değer kaybeden para birimleri arasında ilk sıralarda yer alırken, beklentilerin altında artış gösteren enflasyon verisinin Türk Lirası üzerindeki etkisi sınırlı oldu.  Bu kapsamda USDTRY Aralık kontratı haftanın ilk işlem gününü  %0,87  değer kazancı ile 3,5608 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,55 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,50-3,45 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Geçtiğimiz hafta sonu İtalya referandumu sonuçlarının ardından güne yükseliş ile başlayan altında dün gün içerisinde güçlü doların etkisiyle zayıf seyir görüldü. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı haftanın ilk işlem gününü  %1,44 değer kaybı ile 1160 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Geçtiğimiz hafta sonu İtalya'da anayasa reforumunun oylandığı referandumdan hayır oyunun çıkması sonrası, Başbakan Renzi’nin istifasını açıklamasıyla birlikte euroda haftaya başlarken görülen değer kayıpları gün içerisinde yerini tepki alımlarına bıraktı. Söz konusu tepki alımları ile birlikte EURUSD paritesi 1,07 seviyesinin üzerine yerleşti. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı haftanın ilk işlem gününü %0,67 değer kazancı ile 1,0745 seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne yatay bir başlangıç başlamasını beklemekteyiz.