DÜN NE OLDU?

SANAYİ ŞİRKETLERİ ÖNCÜLÜĞÜNDE BIST YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi TL’de değer kaybından olumlu etkilenen sanayi şirketlerindeki yükseliş öncülüğünde günü %1,0 artışla 77,970 seviyesinden tamamladı. TL’de değer kaybı sanayi şirketlerinin ihracat gelirlerini TL bazında artırırken net döviz pozisyonu artı olanlarda ise kur farkı kazancı elde etmesini sağlıyor. Bu nedenle dün BIST Sanayi Endeksi %1,6 ile BIST 100’ün üzerinde olumlu performans gösterdi.

BANKACILIK SEKTÖRÜ AĞUSTOS NET KARI 3. ÇEYREK İÇİN POZİTİF GÖRÜNÜM SERGİLİYOR…

BDDK Ağustos ayı bankacılık sektör karını açıkladı. Buna göre bankacılık sektörü Ocak-Ağustos net karı 26,5 milyar TL ile yıllık bazda %63 yükseldi. Ağustos ayı net kar ise sektörde 3,7 milyar TL ile Temmuz ayı seviyesinde gelirken aylık ortalamaların üzerinde kalmaya devam etti. TCMB’nin faiz indirim sürecinden olumlu etkilenen sektör Eylül ayında da benzer şekilde kar elde etmesi durumunda sektörün 3. çeyrek net karı 2. çeyrek döneme göre %4 artmış olacak. Sonuç olarak TL’de değer kaybı enflasyon beklentilerin de bozulmaya neden olacak seviyeye ulaşmadığı sürece bankacılık sektöründeki karlılık seviyesinin iyileşmeye devam etmesini beklemekteyiz. Dün BIST Bankacılık Endeksi %0,5 yükselerek BIST 100’deki yükselişe eşlik etti.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

ÖNEMLİ BİR GÜNDEM MADDESİNİN OLMADIĞI GÜNDE YATAY SEYİR…

BIST 100 Endeksinde bugün önemli bir gündem maddesi olmaması nedeniyle yatay seyir beklemekteyiz. Bununla birlikte TCMB’nin faiz indirim süreci eşliğinde bankacılık sektörü pozitif görünüm sergilese de TL’nin değer kaybı sürecinde sanayi hisselerinin BIST’e karşı daha iyi performans göstermesini beklemekteyiz. Sabah itibariyle Asya piyasaları Japon Yeni değer kaybı eşliğinde hafif pozitif seyrediyor.

ŞİRKET HABERLERİ

TOASO…Sınırlı Negatif… Şirket Ekim ayı yatırımcı sunumunda yurtiçi pazarda ağırlıklı olarak filo pazarını etkileyecek şeklide daralma beklediklerini, ihracat tarafında ise olumlu performansın öngörüler çerçevesinde korunduğu açıklandı.

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, TL’de değer kaybından olumlu etkilenen sanayi sektörü hisseleri ve Ağustos ayı bilançosunda karlılık artışının sürmesinden güç alarak yükselen bankacılık hisseleri ile birlikte BIST 30 Endeksi paralelinde günü %1,1 yükselişle 95,625 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta piyasada önemli bir gündem maddesi olmaması ve global piyasalardaki yatay seyir eşliğinde 95,0-96,0 bandında yatay hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dün küresel bazda veri akışının yoğun günde ABD’de takip edilen ve beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan hizmet PMI verisi ile ISM hizmet PMI verisi doların değer kazanmasında etkili oldu. Gün içerisinde kontratta zaman zaman kar realizasyonları görülse de USDTRY Ekim kontratı günü %0,54 değer kazancı ile 3,0786 seviyesinde tamamladı.

Bugün dünya genelinde veri akışı sakin olup, kontratın güne sınırlı yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,10 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,05-3,00 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde doların değer kazanma eğilimi sonrasında altında sert satış baskısı etkisini sürdürdü. Gün içerisinde satış baskısının artarak devam ettiği Altın Ekim kontratı günü %1,14 değer kaybı ile 1271 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki zayıf seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün dünya genelinde güçlü dolar hikayesinin fiyatlanmasına rağmen, Avrupa’da Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım miktarını azaltacağına dair spekülasyonların etkisiyle euroda tepki alımları görüldü. Bu kapsamda  EURUSD Ekim kontratı dünü %0,39 değer kazancı ile  1,1208 seviyesinden tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.