DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ BANKA HİSSELERİ ÖNCÜLÜĞÜNDE GERİLEDİ…

BIST Bankacılık Endeksi dün %1,1 düşüşle BIST genelindeki düşüşte belirleyici faktör oldu. Bankacılık sektörü açısından TCMB’nin 24 Ocak toplantısındaki kararları önemli olacak.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

FED DE TRUMP’I BEKLİYOR…

FED’in Aralık ayındaki 25 baz puanlık faiz artırımı ve 2017 yılında 75 baz puanlık faizlik artırım beklentisinin açıklandığı toplantının tutanakları dün akşam açıklandı. FED tutanakları temkinli para politikasına işaret etmekte.  Dolayısıyla her ne kadar Aralık ayında FED’in faiz artırımını yükseltici beklentilerine karşın Trump’ın politikaları yakından izlenilecek. Bu paralelde FED’in Mart ayından önce aksiyon almasını beklemiyoruz. Ek olarak değer kaybeden Euro eşliğinde Avrupa verileri enflasyon ve üretim açısından olumlu gelmekte. Bu paralelde dünden itibaren yükselen Euro’dan genel ekonominin olumlu etkisi ve TL’de değerlenme eşliğinde BIST 100 Endeksinin son iki günlük düşüşün ardından güne tepki yükselişi ile başlamasını beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

YATAS…Pozitif… Şirket, Ekonomi Bakanlığı’na yaptığı başvuru çerçevesinde sünger yatırımı ile ilgili teşvik belgesi başvurusunun onaylandığını ve destek tutarının 9.6 milyon TL olduğunu açıkladı. (KAP)

TOASO…Pozitif… Şirket, 2017 yılında 50 milyon avroluk yatırımla 2. gövde hattı kurma kararı aldığını açıkladı. Egea’nın yurt içi satışlarındaki patlama ve özellikle Amerika ile Avrupa’dan gelen talepler karşısında 2 üretim bandında da değişikliğe giden şirket, Egea modelini tek banttan, Fiorino modelini ise Doblo modeli ile birlikte aynı bantta üretme kararı aldığını belirtti. 2016 yılında 386 bin aracın üretildiği Tofaş’ta yeni yılda 450 bin aracın üretilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, 2017 yılında 7 bin adet Linea modelinin üretilmesi planlanmaktadır. İkinci gövde hattı kurma kararı alınan fabrikada Fiat Egea Ailesi’nin toplam yıllık üretim kapasitesi 250 bin adete ve toplam yıllık kapasite ise 400 bin adetten 450 bin adete çıkacak. Şirket, şu an gelen talebi karşılayamadığı için bu yatırımı 2017′nin ilk çeyreğine yetiştirmeyi planlamaktadır. (KAP)

TRCAS…Sınırlı Pozitif… Şirket, %30 oranındaki iştiraki olan Shell & Turcas Petrol’ün Shell grubu şirketinin sahip olduğu %27 oranındaki Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş. (ATAŞ)’deki hissesini 30 milyon TL bedel karşılığında satın alınmasının gerçekleştiğini ve şirketin ATAŞ’daki sermaye oranının %5’ten %13.1’e yükseldiğini açıkladı. (KAP)

BIST 30 KontratıŞubat vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0.8 düşüşle 93,425 seviyesinden tamamladı.

Şubat vadeli kontratın TL’de hafif değerlenme eşliğinde güne BIST 30 Endeksi paralelinde tepki yükselişi başlamasını beklemekteyiz. Sözkonusu kontratın güniçinde 93,0-94,5 bandında hareket etmesini beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün dünya genelinde doların sakin seyri paralelinde gelişmekte olan ülke para birimleri söz konusu sakin seyri yükseliş fırsatı olarak değerlendirdi. Türk Lirası da tüm gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte pozitif seyre iştirak etti. Bu kapsamda USDTRY kontratı günü %0,6 değer kaybı ile 3,6010 seviyesinden tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne sınırlı düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde doların sakin seyrini altın yükseliş fırsatı olarak değerlendirdi. Altın fiyatlarında görülen yükselişin 1168 seviyesinde yorulduğu görülürken, dalgalanan altın fiyatları 1166 seviyesinde dengelendi.. Bu kapsamda Altın kontratı günü %1,33 değer kazancı ile 1166 seviyesinde tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün dünya genelinde dolar sakin seyir izlerken, euroda hafta başında görülen değer kayıplarını telafi etme çabasındaydı. Euro dün G10 para birimleri arasında dolar karşısında değer kazanan para birimleri sırasında ilk sıralarda yer aldı. Bu kapsamda EURUSD kontratı da günü %1,1 değer kazancı ile 1,0479 seviyesinde tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yükseliş başlangıç başlamasını beklemekteyiz.