DÜN NE OLDU?

ENFLASYONDA DÜŞÜŞLE BİRLİKTE BIST YÜKSELDİ…

Eylül ayı enflasyonun %0,2 ile piyasa beklentilerinin altında gelmesi ile birlikte BIST 100 Endeksi dün %1,0 yükselişle günü 77,225 seviyesinden tamamladı. Yıllık enflasyon geçen aya göre TÜFE’de %8,0’dan %7,3’e gerilerken çekirdek enflasyonda (gıda&enerji hariç) ise %8,4’den %7,7’ye geriledi. Yılın 3. çeyreğine ilişkin öncü göstergelerin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesi ve enflasyonda düşüş TCMB’nin 27 Ekim 2016 toplantısında da tahminen 25 baz puanlık indirimin yolunu açmış görünüyor. Dün bu nedenle banka hisseleri %1,4 yükselişle BIST’in üzerinde performans gösterdi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

ÖNEMLİ BİR GÜNDEM MADDESİNİN OLMAMASI İLE BİRLİKTE YATAY SEYİR…

USDTRY’de 3,00 seviyesinin aşılmasın karşın sözkonusu yükseliş eğiliminin zayıf şekilde gerçekleşiyor olması ve düşen enflasyon ile birlikte TCMB’nin Ekim ayında da faiz indirim beklentisinin birbirini dengelediğine inanmaktayız. Bu nedenle BIST 100 Endeksinde son iki aylık dönemde 76,000-80,000 bandındaki yatay hareketin sürmesini beklemekteyiz. Yarın BDDK tarafından bankacılık sektörünün Ağustos ayı verileri açıklanacak. Temmuz verisine göre bankacılık sektör karlılığı faizlerdeki düşüş ve ayrılan karşılıklarda azalma eşliğinde aylık ortalamaların üzerinde gelmişti. TCMB’nin faiz indirim sürecine bağlı olarak bankacılık sektörü hisselerinin BIST’e karşı güçlü kalmaya devam etmesi beklemekteyiz.

Sabah itibariyle Asya piyasaları hafif yükselişte. ABD imalat PMI verilerinin beklentilerin hafif üzerinde gelmesi ve FED üyelerinden faiz artırımını güçlendirici açıklamalar eşliğinde doların ihracatçı Asya ülkeleri para birimlerine karşı güçlenmesi  Asya borsa endekslerini olumlu etkilemekte.

ŞİRKET HABERLERİ

TKFEN…Nötr… Şirket, hisse geri alım programının 6 aylık süresinin 30 Eylül 2016 itibariyle tamamlandığını, bu sürede herhangi bir hisse alımının yapılmadığını açıkladı.

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, Eylül ayı enflasyonunun düşük gelmesi TCMB’nin faiz indirim sürecinin devamına işaret etmesine bağlı olarak banka hisselerindeki yükselişin öncülük ettiği BIST 30 endeksindeki yükselişe bağlı olarak günü %0,69 yükselişle 94,875 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta Asya piyasalarındaki hafif olumu seyre karşın USDTRY kurundaki yükselişin TCMB faiz indirim beklentilerini dengelemesi nedeniyle 94,0-95,5 bandında yatay hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Haftanın ilk işlem gününde yurt içinde takip edilen ve yıllık bazda gerileme eğiliminin devam ettiği Eylül ayı enflasyon verisine rağmen Türk Lirası üzerindeki baskı devam etti. Türk Lirasındaki negatif ayrışma derecesinin yüksek olması nedeniyle gün boyu değer kazanan USDTRY Ekim kontratı günü %0,69 değer kazancı ile 3,0402 seviyesinde tamamladı.

Bugün veri akışı sakin olup, kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY spot piyasada 3,05-3,07 dirençleri önemini korumaya devam ederken, 3,00-2,95 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Haftanın ilk işlem gününde Deutsche Bank ile ilgili haber akışının piyasalarda yaratmış olduğu endişe ortamının kısmen sakinleşmesi ve dolarda küresel değerlenme eğiliminin sürmesi altında satış baskısının görülmesinde etkili olmakta. Söz konusu satış baskısı ortamında Altın Ekim kontratı günü %0,56 değer kaybı ile 1314 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki zayıf seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün Deutsche Bank’a dair endişe ortamının kısmen yatışması ve Avrupa’da beklentiler dahilinde açıklanan verilere rağmen, güçlü dolar nedeniyle EURUSD’de yükselişler kalıcı olamadı. Özellikle günün ikinci yarısında ABD’den gelen imalata ilişkin veri akışının doların değer kazanmasında etkili olması EURUSD paritesini zayıflattı. Ekim kontratı ise haftanın ilk işlem gününü yatay 1,1223 seviyesinden tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle satış baskısının devam ettiği  görülen EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.